Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Tvrdost, ale i svoboda slova

Právě před měsícem, 28. června, o dva dny dříve, než sliboval ohlášený termín, vycouvala spojenecká okupační správa z Iráku. Tehdy se naskýtaly spíše otázky: Jak si dočasný kabinet Ajáda Alávího poradí s terorismem, s ekonomikou, s přípravou na svobodné volby chystané na leden 2005? V posledních dnech se už začínají nabízet alespoň částečné odpovědi – soudě podle konkrétních kroků irácké vlády.

mobrazek_1323.gif
mobrazek_1323.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1323.jpeg
Fotografie: Zasažená mešita ve Fallúdží: tady někde se měl skrývat Zarkáví. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Právě před měsícem, 28. června, o dva dny dříve, než sliboval ohlášený termín, vycouvala spojenecká okupační správa z Iráku. Tehdy se naskýtaly spíše otázky: Jak si dočasný kabinet Ajáda Alávího poradí s terorismem, s ekonomikou, s přípravou na svobodné volby chystané na leden 2005? V posledních dnech se už začínají nabízet alespoň částečné odpovědi – soudě podle konkrétních kroků irácké vlády.

Jistě, v Iráku nadále trvá násilí a nikdo si není zcela jist svou budoucností. To platí zejména pro zahraniční pracovníky, kteří se stali častým terčem teroristů coby rukojmí. Nicméně Alávího kabinet, byť po pár týdnech nemůže mít situaci pevně pod kontrolou, dělá ve spolupráci se spojenci, co může. Tam, kde je třeba tvrdost, neváhá. Příkladem je jeho souhlas s americkým náletem na teroristy Abú Músy Zarkávího ve městě Fallúdža, který si před týdnem vyžádal nejméně 11 mrtvých. A tam, kde vidí potřebu vstřícnosti, postupuje vstřícně. Příkladem je povolení – Američany v březnu zakázaného – listu Al Hawza, který je blízký Muktadu Sadrovi, známému šíitskému klerikovi.

Ustoupili teroristům

V případě unesených rukojmí nemůže Alávího vláda dělat skoro nic, ale to jí nelze vyčítat, když v této věci de facto nic nezmohou ani USA. Ukázkou je osud Filipínce Angela de la Cruz. Únosci nabídli obchod: stáhnou-li Filipíny svůj vojenský kontingent z Iráku, rukojmí budou propuštěni…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte