mobrazek_827.gif
mobrazek_827.gif • Autor: Respekt

vobrazek_827.jpeg
Fotografie: Kitano: absolutní splynutí těla a duše je možné jen ve službách spravedlnosti. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Japonská tematika je v Hollywoodu v módě, což dokazují i novinky jako Poslední samuraj s Tomem Cruisem nebo ambicióznější Tarantinův dvojsnímek Kill Bill. Ze samotné Asie do naší distribuce ovšem přichází jen nepatrný počet filmů. Je to škoda: zatím poslední film věhlasného režiséra Takeshi Kitana Samuraj, který se nedávno objevil v tuzemských biografech, ukazuje, že originál je vždycky lepší než kopie.

Ve službách spravedlnosti

Film Samuraj vznikl tak trochu uměle. Jedná se vlastně o nepřímé pokračování kultovní série filmů z 60. a 70. let s postavou slepého samuraje Zatoichiho, putujícího po středověkém Japonsku a bojujícího za spravedlnost. Hlavním charakteristickým rysem hrdiny je právě slepota, kterou se naoko maskuje před svými nepřáteli. Jen moudří zlosyni si totiž dokáží uvědomit, že se za tímto zdánlivým handicapem skrývá vyšší dimenze porozumění světu a tím pádem i drtící bojové schopnosti. S nápadem na oživení této postavy, a vlastně celého žánru nazývaného chambara, který se velmi podobá klasickému americkému westernu, přišla přítelkyně nejslavnějšího protagonisty Zatoichiho z původní série Cheiko Saito (mimo jiné majitelka řetězce striptýzových barů v Tokiu), která projekt také z části financovala. Kitano však nenatočil pouze obyčejný remake nebo poctu předchozím filmům, spíše využil jejich charakteristické vlastnosti a na nich vybudoval zcela svébytné dílo.

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte