Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Cesta slepého samuraje

Japonská tematika je v Hollywoodu v módě, což dokazují i novinky jako Poslední samuraj s Tomem Cruisem nebo ambicióznější Tarantinův dvojsnímek Kill Bill. Ze samotné Asie do naší distribuce ovšem přichází jen nepatrný počet filmů. Je to škoda: zatím poslední film věhlasného režiséra Takeshi Kitana Samuraj, který se nedávno objevil v tuzemských biografech, ukazuje, že originál je vždycky lepší než kopie.

Fotografie: Kitano: absolutní splynutí těla a duše je možné jen ve službách spravedlnosti. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Kitano: absolutní splynutí těla a duše je možné jen ve službách spravedlnosti. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Japonská tematika je v Hollywoodu v módě, což dokazují i novinky jako Poslední samuraj s Tomem Cruisem nebo ambicióznější Tarantinův dvojsnímek Kill Bill. Ze samotné Asie do naší distribuce ovšem přichází jen nepatrný počet filmů. Je to škoda: zatím poslední film věhlasného režiséra Takeshi Kitana Samuraj, který se nedávno objevil v tuzemských biografech, ukazuje, že originál je vždycky lepší než kopie.

Ve službách spravedlnosti

Film Samuraj vznikl tak trochu uměle. Jedná se vlastně o nepřímé pokračování kultovní série filmů z 60. a 70. let s postavou slepého samuraje Zatoichiho, putujícího po středověkém Japonsku a bojujícího za spravedlnost. Hlavním charakteristickým rysem hrdiny je právě slepota, kterou se naoko maskuje před svými nepřáteli. Jen moudří zlosyni si totiž dokáží uvědomit, že se za tímto zdánlivým handicapem skrývá vyšší dimenze porozumění světu a tím pádem i drtící bojové schopnosti. S nápadem na oživení této postavy, a vlastně celého žánru nazývaného chambara, který se velmi podobá klasickému americkému westernu, přišla přítelkyně nejslavnějšího protagonisty Zatoichiho z původní série Cheiko Saito (mimo jiné majitelka řetězce striptýzových barů v Tokiu), která projekt také z části financovala. Kitano však nenatočil pouze obyčejný remake nebo poctu předchozím filmům, spíše využil jejich charakteristické vlastnosti a na nich vybudoval zcela svébytné dílo.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v19.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.