Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Nový rok se prodraží

Už za čtyři dny vstoupí do praxe první fáze reformy veřejných financí, která má děravé státní kase v příštích třech letech přinést okolo 200 miliard korun a zastavit zadlužování státu. Už nadcházející rok však přinese řadu změn do života tisíců zdejších soukromníků. Zavádí jim povinnou minimální daň, zvyšuje zdravotní a sociální pojištění a většině z nich ukládá povinnost vést složitější účetnictví. Několik desítek služeb se navíc přesune ze snížené do základní sazby DPH.
Většina těchto novinek vyplývá z přijetí pravidel EU a parlament je schvaloval postupně během letošního roku. Překvapivé proto je, že jen zlomek živnostníků si zatím spočítal, jak se jich reforma dotkne a o kolik více naúčtují těm, kdo jejich služby a výrobky nakupují – tedy nám všem.

mobrazek_13.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_13.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Tak za stovku nám ten tranzistorák už neopraví. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Tak za stovku nám ten tranzistorák už neopraví. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Už za čtyři dny vstoupí do praxe první fáze reformy veřejných financí, která má děravé státní kase v příštích třech letech přinést okolo 200 miliard korun a zastavit zadlužování státu. Už nadcházející rok však přinese řadu změn do života tisíců zdejších soukromníků. Zavádí jim povinnou minimální daň, zvyšuje zdravotní a sociální pojištění a většině z nich ukládá povinnost vést složitější účetnictví. Několik desítek služeb se navíc přesune ze snížené do základní sazby DPH.

Většina těchto novinek vyplývá z přijetí pravidel EU a parlament je schvaloval postupně během letošního roku. Překvapivé proto je, že jen zlomek živnostníků si zatím spočítal, jak se jich reforma dotkne a o kolik více naúčtují těm, kdo jejich služby a výrobky nakupují – tedy nám všem.

Zákazníků ubude

Od ledna bude mít jindřichohradecký klempíř a tesař Lukáš Florian dva ceníky. První zůstane beze změny, ve druhém zdraží zhruba o šestinu. Zatímco totiž pro bytové stavby zůstává daň z přidané hodnoty pětiprocentní – tuto výjimku si vymohla česká vláda při vyjednávání s EU – pro ostatní stavební práce se zvedne na základních 22 %. Celkem na daních a také na vyšším pojistném zaplatí o necelých deset tisíc více než letos. Spíš než vyšších odvodů do státní kasy se ale obává, že kvůli nárůstu ceny práce bude o jeho služby menší zájem. „Konkurence je mezi stavaři velká a nikdo nebude chtít…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].