mobrazek_1337.jpeg
mobrazek_1337.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1337.jpeg
Fotografie: Biochemik v zajetí hudby. REPRO RESPEKT • Autor: Respekt

Když se zkraje devadesátých let minulého století Jiří Plocek rozhodl, že se pustí do nekomerčního vydávání lidové muziky, byl na vrcholu vědecké kariéry biochemika v akademii věd a úročil také profesionální muzikant-skou éru hráče na mandolínu v bluegrassových kapelách. Přesto se v průběhu několika let stal respektovaným vydavatelem nekomerční hudby. Po téměř deseti letech vydávání lidové i nové akustické hudby, world music, autorských projektů a komorní vážné hudby z přelomu tisíciletí Plocek oznámil, že končí.

Folklor se Jiřího Plocka v dětství nedotýkal, spíše obdivoval americkou muziku. Hrál s Robertem Křesťanem v legendárních Poutnících, po nich si založil vlastní kapelu Teagrass. Iniciačním zlomem byl pro něj večírek, který zažil v novostavbě domku horňáckého primáše Martina Hrbáče v roce 1993 ve Veselí nad Moravou. „Martin mě hudebně naprosto oslnil,“ přiznal později v rozhovoru pro Literární noviny. Plocek tehdy odjížděl na výzkumnou stáž do USA. Za mořem si nakoupil kolekce maďarské, rumunské a bulharské lidové hudby, ale rozčilovalo ho, že nenarazil kromě pár dechovek na žádné nahrávky české a moravské muziky. Během roku a půl v Americe si ujasnil, že netouží pokračovat v ctižádostivém světě vrcholové vědy.

V lednu 1995 se vrátil a připravil k vydání profilové CD Horňácký hudec Martin Hrbáč. Za osm let pak vydal ve všech řadách svého vydavatelství dvacet pět titulů. Teď…

v39.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte