mobrazek_1301.jpeg
mobrazek_1301.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1301.jpeg
Fotografie: Je to jako renesance, ale vládcem je Hitler. Repro Respekt • Autor: Respekt

Životní příběh německé tanečnice, filmařky a fotografky Leni Riefenstahlové přitahuje světová média už desítky let. Její pětasedmdesátiny, osmdesátiny, devadesátiny i loňské sté narozeniny se opakovaně stávaly příležitostí k oživení její slávy, zakládající se do značné míry na špatné pověsti. Stará dáma, která se kdysi zapletla s Hitlerem, působila čím dál víc jako fantomatická bytost, v jakých si libovaly rané expresionistické filmy z dob jejího mládí. Přes pokročilý věk byla neskutečně vitální, ale ještě větší životaschopnost vykazovala její legenda. Minulý týden Leni Riefenstahlová poklidně zesnula ve svém bavorském domě, ale i na věčnost vstupuje jako dráždivě kontroverzní téma.

Nekrology připomenuly hlavně několik avantgardně laděných filmů z třicátých let, v nichž velebila nacistické hnutí i režim. Z jejího hlediska šlo jen o jednu z výstředních epizod jejího osudu. Předtím i potom prožívala v souvislosti s filmováním nejrůznější dobrodružství, mrzla v Grónsku, spalovalo ji slunce rovníkové Afriky, lezla po velehorách, potápěla se do mořských hlubin. Když se díky Hitlerově přízni ocitla na výsluní třetí říše, opět se věnovala především filmu. Chopila se možnosti udělat po svém to, co předtím obdivovala u sovětského Ejzenštejna, a natočila několik snímků, které se přes ideologicky pochybné zaměření staly klasikou, zejména Triumf vůle o nacistickém sjezdu v Norimberku a dvoudílný dokument o…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte