Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Tajemný Hrad v Hradčanech

Důležitou známkou na vysvědčení zdejších prezidentů je to, jak ve funkci pečovali o zásadní památku země - Pražský hrad. Každá z dosavadních hlav republiky na ní zanechala svůj otisk. Výrazná stopa zůstane i po současném prezidentovi, který bude do roka a do dne vystřídán svým nástupcem.

S Husákem na drátě

Když Václav Havel poprvé před dvanácti lety dorazil do práce na své prezidentské sídlo, čekal ho uzavřený a ostře střežený objekt. „První, co tehdy udělal, bylo, že Hrad otevřel, a zjednodušeně bych řekl, že ho provětral,“ vzpomíná tajemník prezidenta Vladimír Hanzel. Celý areál si poprvé po padesáti letech prohlédli i fundovaní restaurátoři, architekti a statici. Jejich zjištění byla neveselá. Hrad se na mnoha místech bortil, památky byly nešetrně „rekonstruované“ a řada jich byla rozvezena do různých komunistických sídel po celé republice. Kamenné podlahy krylo nalepené linoleum, protože uklízečky je jinak odmítaly uklízet. Řada místností a chodeb měla provizorními plechy sníženy stropy, aby se na ně vešly rozvody a předpotopní vzduchotechnika. Už v prvních dnech tak bylo jasné, že téměř všechny prostředky a síly musí být vloženy do oprav, a ne do nějakých nových staveb. „Jenom samotná rekonstrukce bortícího se třetího nádvoří vyšla na padesát milionů korun,“ říká hlavní hradní inženýr Jiří Mráz. A opravovat se přitom muselo všechno - od kanalizace přes zahrady až po věžičky Svatého Víta. Tyto záchranné práce by zřejmě po pádu diktatury…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.