Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Leden, s kamen slezem

Je středa 30. ledna a do oken pracovny dr. Lubomíra Coufala v Českém hydrometeorologickém ústavu se ostře opírá slunce. Šéf tamního odboru klimatologie bere už několikátý telefon a odpovídá na dotaz: „To, že je dnes takové teplo, opravdu není dokladem globálního oteplování. Tady jde o úplně jinou věc.“ Novináři, kteří do ústavu v pražských Komořanech volají, se dožadují pokud možno jednoznačných interpretací. Není příliš divu. Leden jako by dával za pravdu stoupencům i odpůrcům globálního oteplování. V první polovině měsíce, hlavně na jeho počátku, klesly průměrně denní teploty pod -10° C. Po dost dlouhé době zažívali zimu jako z Ladových obrázků i obyvatelé Prahy a okolí - sněhem pokryté stromy se v bezvětří nehýbaly, Berounka a Sázava zamrzly na mnoha úsecích svých toků a hemžily se bruslaři. Ale v posledních dvou lednových týdnech teplota stoupala, až překročila +10° C. Sníh rychle zmizel, ve vzduchu viselo jaro a nelze vyloučit, že na některých stromech začnou vyrážet pupeny.

Běžný zimní model

„Neřekl bych, že je to něco mimořádného,“ tvrdí dr. Coufal. „V první polovině ledna převládala jedna atmosférická cirkulace, v druhé polovině ledna zase cirkulace jiná.“ Na počátku ledna k nám pronikal velmi studený vzduch ze severu. Usadil se tu, přinesl tuhý mráz a posléze se ocitl pod jakousi záklopkou teplotní inverze (situace, kdy v kotlině spočívá studený vzduch, přinášející obyvatelům mlhy, smog a náledí, a nad ním se usadí vzduch teplejší,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.