Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

ODS zamířila ke změnám

Volba nového předsedy ODS na třináctém partajním kongresu ve Františkových Lázních vyslala na veřejnost jasný signál: strana se vydá jiným směrem, než by si přál odcházející předseda Václav Klaus. Novým lídrem občanských demokratů byl totiž v druhém kole zvolen Klausův oponent Mirek Topolánek, který chce partaj otevřít lidem z regionů a začít spolupracovat s ostatními pravicovými stranami.
V prvním kole, kdy nejvíce delegátů dalo hlas Petru Nečasovi (116), skončil Topolánek těsně druhý (109) před Janem Zahradilem (103). Podobně těsné bylo Topolánkovo vítězství i ve druhém kole, kdy Petra Nečase porazil o jedenáct hlasů. Topolánkovi nakonec pomohly hlasy Zahradilovy pražské ODS, která se přiklonila na jeho stranu.

Volba nového předsedy ODS na třináctém partajním kongresu ve Františkových Lázních vyslala na veřejnost jasný signál: strana se vydá jiným směrem, než by si přál odcházející předseda Václav Klaus. Novým lídrem občanských demokratů byl totiž v druhém kole zvolen Klausův oponent Mirek Topolánek, který chce partaj otevřít lidem z regionů a začít spolupracovat s ostatními pravicovými stranami.

Obraz ODS

V prvním kole, kdy nejvíce delegátů dalo hlas Petru Nečasovi (116), skončil Topolánek těsně druhý (109) před Janem Zahradilem (103). Podobně těsné bylo Topolánkovo vítězství i ve druhém kole, kdy Petra Nečase porazil o jedenáct hlasů. Topolánkovi nakonec pomohly hlasy Zahradilovy pražské ODS, která se přiklonila na jeho stranu. Naprosto propadla Miroslava Němcová (dostala pouhých sedmnáct hlasů). Odstupující předseda Václav Klaus nebyl z Topolánkova úspěchu nadšený. Jeho vítězství přijal s kamennou tváří a ostentativně netleskal. „Kongres rozhodl k obrazu svému,“ utrousil pak v kuloárech.

Boj o šéfa ODS zuřil až do poslední chvíle. Kandidáti na předsedu se snažili ještě v neděli delegáty strhnout svými projevy. Petr Nečas do auditoria emotivně vzkázal, že když zvítězí, „bude zatraceně dobrej lídr“. Miroslava Němcová spíše než svoji předsednickou vizi adorovala odcházejícího Václava Klause: „Kéž by ještě dlouho zněl v našich srdcích včerejší dlouhý potlesk, kterého se náš předseda dočkal.“ Asi největší…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.