Loňské teroristické útoky na světové obchodní centrum se dotkly téměř každého a přirozeně se odrazily i v literatuře. V beletrii ovšem dosud ne právě silně - snad proto, že od události uplynul zatím krátký čas, nebo proto, že doba, v níž vládne ironie, zkrátka nepřeje patosu. Jedním z nejslavnějších autorů, kteří se s 11. zářím už stihli literárně vypořádat, je kultovní britský spisovatel Iain Banks. Jeho nejnovější román Dead Air (Mrtvý vzduch) se na pultech britských knihkupectví objevil právě v těchto dnech. Newyorské události, které se odehrávají v pozadí příběhu, zakládají celou atmosféru knihy.

Mrtvý éter

Iain Banks bezesporu patří k nejúspěšnějším britským autorům - je zbožňován čtenáři a jeho temné postapokalyptické romány uchvacují kritiky úžasnými obrazy i skvostným jazykem. Kultovní postavení si ale získal i mimo „seriózní“ beletrii - píše totiž paralelně také science fiction romány, které podepisuje jako Iain M. Banks. Navíc se mu prý píše neuvěřitelně snadno. O jeho talentu se mohli přesvědčit i čeští čtenáři: už před lety vyšla v českém překladu autorova průlomová prvotina Vosí továrna, nedávno pak neméně skvělá Píseň kamene. Svůj nejnovější opus, více než 400stránkový román Dead Air, zvládl autor napsat za pouhých šest týdnů horečnaté práce. Dle vlastních slov měl román rozpracovaný už před rokem, ovšem útok na americká města (mimochodem, scéna velkoměsta v plamenech do Banksových imaginárních krajin zapadá dokonale) nasměroval…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte