Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

NATO před happy endem

Spisovatel Erich Kästner kdysi poznamenal, že teprve po filmovém happy endu přichází opravdový život a problémy. Není od věci připomenout si jeho slova právě teď, když se NATO připravuje na své rozšíření při listopadovém summitu v Praze. Kandidáti členství z Pobaltí a Černomoří totiž dychtivě očekávají právě happy end. I běžný čtenář denního tisku už si přitom musel všimnout, že evropská bezpečnostní politika se potýká s vážnými problémy již teď, kdy ještě vůbec není jisté, zda se kýžený happy end vůbec bude konat.

Štít a meč

Podívejme se na celou záležitost podrobněji. Evropská unie se stále nedokáže rozhodnout, zda své ozbrojené síly považuje za štít Evropy, nebo za meč USA. I tato volba je však pouze zdánlivá. Evropané nemají ani dost rozhodnosti ani peněz k tomu, aby vybudovali ozbrojené síly alespoň přibližně srovnatelné se silami Spojených států. Jsou tudíž odkázáni na NATO. Jenže kde rozhoduje NATO, tam nerozhoduje Brusel, nýbrž Washington. I NATO samotné však bojuje o svou existenci. Již konec studené války Alianci značně oslabil a její eroze dále pokračuje. Jasným důkazem je fakt, že když byli Američané (jako první člen spolku) v září 2001 napadeni, jednal Washington raději na vlastní pěst. Osud NATO je tak názorným dokladem toho, že instituce čerpají svou sílu z uskutečňování principů, které stály u jejich zrodu. NATO je mimořádně úspěšným obranným spolkem. Jeho happy end (rozšíření o bývalé nepřátele) však s sebou může přinést jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.