Doba předvolební je dobou velkých programů, a měla by proto vybízet k nadčasovým tématům. Které téma ale může být nadčasovější nežli čas? Ten, který je tak nehmatatelný, že snad prý ani není - alespoň podle Jana Wericha, který kdysi na forbíně divadla ABC poučoval pana Horníčka: „Už jste snad někdy potkal čas, nebo někdo zaklepal a - vešel čas?“ Čas může unikat mezi prsty stejně jako směřování polistopadového vývoje.

Dál podle Marxe

Denní starosti vrátily na zem představy o hlubokém přerodu společnosti a rakouský životní standard zůstává stejně vzdálený jako před deseti lety. Staří mistři šalby a klamu, vykovaní normalizačním socialismem, ale také sotva ochmýření mladíci s drzým čelem si dovedli úspěšně podmanit nové příležitosti. A tak namísto aby se majetek správně po kapitalisticku rozmnožoval, byl naopak pěkně po socialisticku rozchvacován a konzumován. Namísto aby se panství státu nad občanem oslabovalo, potřeba řídit proměny státních a ekonomických struktur byrokratickou moc spíše posílila. Hlavní smůlou minulého desetiletí bylo, že se v něm příliš mnoho přerozdělovalo. Pokračovaly tak minulé praktiky, navíc v nesrovnatelně větších rozměrech. Z hlediska vidění času je přerozdělování obráceno zpět - na tom byl právě založen komunismus i jeho třídní nenávist. Podle ideologa levice Karla Marxe je hodnota zboží ztělesněním lidské práce vložené v minulosti a kapitalista jen poživačným přívěskem kapitálu. Kdyby měl pravdu, kapitalismus by byl…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte