Počátkem léta vznikla nová politická strana Aktiv nezávislých občanů. Stalo se tak bez většího povšimnutí - vždyť v České republice jsou dnes registrovány 103 partaje. Jeden důvod, proč se o novou stranu zajímat, tu však je: jejím předsedou se stal šéf zkrachovalé brněnské záložny Pria František Zoubek (56). Už dříve tento muž založil Koordinační centrum občanských sdružení záložen, spolupořádá demonstrace nespokojených kampeličkářů před vládou a podílí se na jejich peticích pro parlament. Týž František Zoubek má kvůli své záložně na krku obvinění ze tří trestných činů a hrozí mu až dvanáctileté vězení.

Dům pro Elišku

František Zoubek původně pracoval na Krajském národním výboru v Brně jako vedoucí odboru služeb. Dokonce zde byl v 80. letech předsedou místní komunistické buňky a po absolvování Vysoké školy politické ÚV KSČ si připojil před jméno titul RSDr. Hned po revoluci se vrhl na podnikání a založil několik firem. Jedna z nich - L. V. P. čili Liga vzájemné pomoci - se stala významným akcionářem brněnské COOP banky. Na svůj téměř sedmdesátimilionový podíl v tomto peněžním ústavu dostal přitom Zoubek peníze právě od COOP banky. V dubnu 1996 banka pod tíhou nesplácených půjček zkrachovala. Po přijetí zákona o *spořitelních a úvěrních družstev* vycítil Zoubek další šanci. Už v srpnu 1995 založil družstvo Pria (latinsky „První“), jež se časem stalo sedmým největším v zemi. Když Pria loni v lednu zkrachovala, mělo u ní 4600 lidí uloženo 375…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte