Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Extáze pod hvězdami

Ještě v pátek odpoledne hlásí modulovaný hlas ze schránky mobilního telefonu: „Akce se ruší, počkejte do zítra na další informace.“ Všichni ale vědí, že to je trik - začít to musí právě v pátek - a jsou připraveni dál. O několik hodin později již všechny výpadovky k Doksům plní kolony aut, autobusů a náklaďáků z celé Evropy. Je poslední víkend v červenci, který v Česku již tradičně znamená svátek techna - začíná Czechtek01, festival alternativní elektronické hudby.

Sami sobě

Je půlnoc, rozlehlou planinu v Ralsku obklopenou hlubokým lesem plní tisíce lidí. Nebe začínají osvětlovat kužely reflektorů, nocí duní první zvuky ostinátního, neustále se opakujícího techna. A nabírají na intenzitě, protože aparatura kolem louky se stále zvětšuje. Příchozí se usmívají a hledají, kde narychlo rozložit spacák nebo stan. Za hodinu již naplno hraje minimálně dvacet sound systémů, hudebních mobilních aparatur, napájených agregáty. Mladí lidé různé národnosti a vzhledu tančí pod sametovou oblohou posetou stovkami hvězd. Na to, aby se mohli sejít, musel každý z nich vynaložit mnohem větší úsilí, než vyžaduje zajít v pátek po práci do hospody za rohem nebo do klubu v centru. Až těsně před začátkem se všichni z namluvené zprávy na mobilním telefonu, jehož číslo bylo k nalezení na internetu, dozvěděli, kde se akce bude konat - připraveno je vždy několik předem vytipovaných míst. Tentokrát to bylo Krásno u Karlových Varů a Lešany u Benešova. Nakonec ale šest kamionů…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.