Do Česka se po několika letech vrátil už téměř zapomenutý zvyk: škůdcem není státní úředník, který zneužívá svoji moc, ale novinář, který o tom později informuje. Bývalému reportérovi TV Nova Tomáši Smrčkovi (44) tak dnes hrozí až tři roky vězení za „prozrazení utajované skutečnosti“. Tím přísně střeženým tajemstvím byl fakt, že současný ředitel BIS Jiří Růžek neváhal kdysi lhát, aby vytáhnul z bryndy svého kumpána, který se nechal policií chytit, jak namol opilý křižuje ve svém autě Prahu.

Plnou!

Před pěti lety zastavila policejní hlídka v Praze klikatě jedoucí favorit a jeho řidiči naměřila 1,7 promile alkoholu v krvi. Běžnou proceduru vyšetřování dopravního přestupku ovšem zastavil dopis, který dopraváci dostali od tehdejšího šéfa vojenské kontrarozvědky Jiřího Růžka: opilý řidič je můj člověk, takže mu honem vraťte papíry a já si to „vyřeším sám kázeňsky“. Jenže: Růžek lhal, řidič favoritu Petr Wágner nebyl nikdy vojákem z povolání, a Růžek ho tedy neměl co „reklamovat“. Policii to až skoro po čtyřech letech prozradil anonym a Růžkovi to vyneslo trestní stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele. Loni v dubnu ovšem policie rozhodla, že Růžek se svou intervencí dopustil pouhého přestupku, který je nadto už dávno promlčen. Proč taková právní kvalifikace, to odmítá policie sdělit, protože spis s Růžkovým prohřeškem je tajný. Všechny tyto podezřelé nesrovnalosti se dostávaly na veřejnost jedině proto, že se ministr Jaroslav Bašta loni na…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte