Vyrovnaný prošedivělý muž, který ukazuje snědému děvčátku ve školní učebnici. Tak vypadá zachránce politické pravice v západním světě. Texaský guvernér a syn bývalého amerického prezidenta George Bush mladší přitom zřejmě nikdy nechtěl být hrdinou a dosud žádné politické úspěchy také nezaznamenal. Prezidentským kandidátem republikánské strany se stal zásluhou finanční podpory přátel svého otce, média se mu vysmívají, že neumí správně vyjádřit myšlenku, a z jeho programu nejčastěji zmiňují něco tak „předpotopního“, jako je podpora trestu smrti, výrobců zbraní nebo snaha omezit práva homosexuálů. Jenže ať se to komu líbí nebo ne, kdyby prezidentské volby v USA proběhly dnes, George Bush by vyhrál - nad svým sokem Alem Gorem už vedl o sedmnáct procent. Nějaké kouzlo tedy mít musí. Může zajímat i české občany. Amerika je naším největším spojencem, navíc zdejší pravice je v takové krizi, že na zachránce či inspiraci čeká mnohem úpěnlivěji než kolegové v jiných zemích.

Když prosperita hrozí svobodě

Osud evropské pravice lze vyjádřit ve zkratce několika vět. Po pádu socialistických iluzí v osmdesátých letech ovládla scénu s liberálními ekonomickými a sociálními reformami. Jenže tento úspěch byl počátkem jejího pádu v devadesátých letech: voliči usoudili, že nutné reformy provedou s většími sociálními ohledy levicové vlády. Ty se své šance chopily s překvapivou razancí. Když premiéři Tony Blair či Gerhard Schröder začali tvrdě omezovat sociální dávky,…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte