Pětitisícové jihomoravské městečko Náměšť se loni na podzim rozrostlo o šest nových obyvatel. „Vtrhli mi na jaře do kanceláře, že se jim tady moc líbí, a jestli by tady nemohli bydlet,“ vzpomíná starosta Vladimír Měrka. "Musím se přiznat, že mě to v první chvíli šokovalo. " Důvod šoku je celkem pochopitelný: v Česku se nestává každý den, aby na dveře starostů s podobnou prosbou klepala rodina uprchlíků z Afghánistánu.

Už nikam dál

Rodina Nazara Mohamediho (43) utekla z násilím zmítaného Afghánistánu před sedmi lety. Policista Nazar i jeho manželka, inspektorka mateřských škol Nabila (34) byli komunisté. Svůj čtyřpokojový byt v centru Kábulu opustili nakvap, se třemi malými dětmi, ve strachu o život. „Báli jsme se mudžahedínů, do té doby my žili dobře,“ říká Nazar zatím ještě hodně lámanou češtinou, do níž se mu pletou ruská slovíčka, připomínka let strávených v sovětských školách. „Měli jsme auto, všechno. Všechno nám sebrali. " Pouť rodiny Mohamediových pokračovala přes Pákistán do Kazachstánu, kde zůstali čtyři roky. "Tam nám pomohl můj bratr, který tam žije,“ popisuje paní Nabila osud rodiny. „Ale nežilo se tam dobře,“ dodává manžel a zjevně se nechce pouštět do velkých detailů. Stejně neúplná zůstává i mozaika jejich cesty do Česka. „Měli jsme průvodce, ten všechno zařídil,“ naznačuje pan Mohamedi. Cesta k nám je prý vyšla na deset tisíc dolarů. Pár dní po přistání na Ruzyni požádali v Česku o azyl. Napoprvé jim úřady žádost zamítli,…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte