Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Oba koně zdechli

Podle nejčerstvějšího výzkumu agentury IVVM klesl o jedenáct procent počet lidí rozhodnutých hlasovat pro vstup republiky do Evropské unie. Úměrně tomu narostla armáda těch, kteří nevědí, co si mají myslet. Více než polovina občanů přiznává, že nemá ani povšechnou představu o tom, co bude vyžadovat náš případný vstup do EU. Velvyslanec Unie v Praze Ramiro Cibrián připustil, že ho údaje zneklidnily: okamžitě si ověřil popularitu EU u dalších agentur, které propad zatím nezaznamenaly. „Věřím, že ve chvíli, kdy se bude rozhodovat, velká většina vstup do Unie podpoří,“ říká velvyslanec. Sociologové ale varují, že se ve vztahu k Evropě mění i „hlubinné postoje“ českého obyvatelstva. „Až do roku 1995 jsme směřovali k vyspělým zemím. Dnes se však posunujeme směrem od západních hodnot k východním,“ konstatuje Petr Matějů, jediný z mladších českých sociologů, který přednáší na americké univerzitě.

Veřejnost: co je to Evropa?

Dubnový pokles stoupenců vstupu do Unie (oproti 46 procentům z roku 1997 bylo letos pro jen pětatřicet procent dotázaných) má podle autora výzkumu Jána Mišoviče z IVVM prozaické vysvětlení: zrovna doznívala aféra kolem odvolání komise EU a navíc se v té době hodně mluvilo o nespokojenosti našich zemědělců s dovozem levnějšího zboží od „evropské“ konkurence. „Lidé si zřejmě uvědomili, že naplňovat evropské představy nebude vždy jednoduché,“ říká Mišovič. Někdejší příznivci vstupu do EU se však nezměnili v jeho odpůrce (počet…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte