JAN KAVAN se narodil r. 1946 v Londýně jako syn anglické učitelky a českého diplomata. Jeho otec byl v souvislosti se Slánského procesem odsouzen roku 1952 k 25 letům vězení, po čtyřech letech byl propuštěn, ale na následky věznění brzy zemřel. Kavan patřil mezi představitele studentského hnutí 60. let (studoval na novinářské fakultě UK), v roce 1969 emigroval do Anglie, kde studoval na univerzitách v Londýně (mezinárodní vztahy), v Readingu a Oxfordu (historii a politiku). Založil a řídil agenturu Palach Press a dvě nadace: Nadaci Jana Palacha a Východoevropskou kulturní nadaci, které pomáhaly nejrůznějším způsobem české protikomunistické opozici. Za svou činnost byl zbaven občanství ČSSR. V listopadu 1989 se vrátil do Prahy, angažoval se v Občanském fóru, v červnu 1990 se stal poslancem Federálního shromáždění. V letech 1993–96 pracoval v Helsinském občanském shromáždění, od roku 1998 je ministrem zahraničí ČR. V Británii byl mnoho let členem labouristické strany, v r. 1993 vstoupil do ČSSD. Od roku 1996 je senátorem. V r. 1991 byl obviněn ze spolupráce s StB, soudní cestou se však z nařčení očistil.

Po zásahu NATO v Kosovu u nás „političtí realisté“ operují státním zájmem. Co byste odpověděl třeba Václavu Bělohradskému, kdyby se vás zeptal, jaké jsou české zájmy v této věci?

Obecně řečeno: Česká republika má zájem na míru a stabilitě v celém regionu jihovýchodní Evropy včetně Kosova. Jakékoli napětí, nestabilita,…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte