V neděli 25. dubna se v Pekingu shromáždilo deset až patnáct tisíc stoupenců sekty Fa-lun-kung, aby přímo před branou centra komunistické moci, areálu Čung-nan-chaj, protestovali proti snahám o potlačení a diskreditaci kultu a současně požadovali jeho plnou legalizaci. Snadnost, s níž se jim podařilo zorganizovat tak mohutnou akci na tak citlivém místě a v tak citlivou dobu, musela čínské vedení zaskočit.

Tichý protest

Za měsíc si Čína připomene kulaté desáté výročí událostí na Tchien-an-men, které nepochybně vyvolá neklid a emoce. Čínské úřady, a zejména jejich přebujelé represivní složky, se na citlivé výročí již nějaký čas intenzivně připravují. Náměstí samotné bylo před časem uzavřeno kvůli mohutné rekonstrukci před jiným nastávajícím slavným výročím, oslavami padesáti let současného režimu letos v říjnu. Střed města je prošpikován tajnými i jinými policisty, kteří bděle dozírají, aby někdo někde nevytáhl transparent nebo se nezačal shlukovat.Za těchto okolností je skutečně pozoruhodné, jak se organizátorům nedělního protestu podařilo propašovat patnáct tisíc svých stoupenců na samý práh Čung-nan-chaje, aniž by si toho bezpečnostní aparát vůbec všiml. Podle očitých svědectví se účastníci protestu zčistajasna vynořili jakoby odnikud - před svítáním je do Pekingu navozily autobusy ze všech konců severní Číny, a dokonce až z tak vzdálených míst, jako je provincie Če-ťiang, načež se pokojně přesunuli na chodník před Čung-nan-chaj. Žádné slogany,…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte