Po měsících sporů vláda minulou středu odhlasovala proslulý revitalizační plán. Navenek je kompromisem mezi návrhem ministra průmyslu Miroslava Grégra a verzí místopředsedy vlády Pavla Mertlíka. Ve skutečnosti se ale jedná o Mertlíkův návrh: ze zběsilých nápadů Grégra nezůstalo téměř nic. Důležitou roli plán připisuje renomované zahraniční investiční bance, která bude vybrána konkurzem. Je to správné, celá věc se tím zbaví zbytečného politického podtextu. Podle Mertlíka také vznikne revitalizační agentura, významnou úlohu budou hrát i zdejší banky a počet podniků, které se léčebné kúře podrobí, bude značně omezen. Nejdůležitější ze všeho ale je, že plán na oživení některých firem zmizí alespoň na čas z titulních stránek novin a zodpovědní ministři se budou - doufejme - věnovat intenzivní práci na jeho přípravě. Otravné diskuse o záchranném schématu byly totiž dosud prakticky jediným nápadným výstupem z činnosti vlády.

Plán nás z bryndy nevytáhne

Plán se má týkat šesti až deseti firem. Kdyby se tedy vláda uplynulých devět měsíců věnovala práci na novelizaci důležitých zákonů, jako je například zákon o konkurzu a vyrovnání, kdyby se věnovala reformě soudů a institucí a vůbec pokračovala v zastavené transformaci, mohli jsme být již dávno někde jinde, a to i bez slavného plánu. Záchranný plán totiž naše hospodářství nespasí, jenom může pomoci některým podnikům a jejich dodavatelům. V tomto ohledu se mu věnuje přehnaně velký zájem. Je nepochybně…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte