Zatímco poslanci ODS ještě ani nezačali debatovat se sociální demokracií o změně volebního zákona, jak si to v červenci slíbili vůdci obou stran, jejich kolegové na pražském magistrátu už podobný problém vyřešili. Stačilo jim na to čtyřiadvacet hodin. V úterý 21. července městská rada pod vedením primátora Jana Koukala zavedla novinku: v listopadových volbách do magistrátu už nebude celá Praha jedním volebním obvodem, ale hlasování proběhne v deseti okrscích (stejných jako pro volby do Senátu). Takový návrh vypadá jako formální úprava a měl být schválen bez dlouhých řečí, takže se o něm v zastupitelstvu nejednalo a sami radní ho dostali na stůl pouze den předem. Nakonec však pro něj zvedlo ruku jen všech šest radních za ODS, kteří mají v jedenáctičlenné městské radě většinu. Proč? „Je to skandální rozhodnutí, je to potlačení demokracie v samé podstatě,“ svěřil se poté MF Dnes radní Michael Hvížďala. Ostatní přehlasovaní mluví střízlivěji. „Nové rozdělení je nevýhodné pro strany s menší podporou,“ říká o důvodech svého „proti“ primátorův náměstek Vladimír Říha (KDU-ČSL).

Bez šancí

V čem je trik? Stejně jako před čtyřmi lety se má i letos v celopražském zastupitelstvu obsadit 55 křesel. Dokud byla Praha jedním velkým obvodem, mohla mít na radnici jednoho svého poslance i strana, která získá dvě procenta odevzdaných hlasů. To se také po posledních volbách stalo: v zastupitelstvu získali dvě křesla Důchodci za životní jistoty, po jednom republikáni,…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte