Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Kurz kunderovského minima

Toto by měla být recenze na Valčík na rozloučenou Milana Kundery. Napadá mě však, že daleko spíš než recenzi na tento román by měl už konečně někdo sepsat jakési kunderovské minimum, totiž stručně shrnout to nejzákladnější o smyslu a tvaru Kunderova románového díla, to, co už bylo vysloveno v rozsáhlých a běžnému čtenáři nedostupných studiích. Ale jak to teď vidím, tak ještě spíš než článek, úvaha, esej by to měl být seminář. A v jeho závěru by pak bylo možné promrskat probranou látku právě na Valčíku na rozloučenou.

Proti lyrismu

Ale kdybych ten seminář pořádal třeba já, položil bych si především otázku, jestli lze zprostředkovat porozumění Kunderovu dílu nějakým zjednodušujícím návodem, nějakým rychlokurzem. A když už jsme u takového tázání: cožpak vůbec lze zprostředkovat porozumění jakémukoliv literárnímu textu jakkoliv důkladným výkladem a jakkoliv rozsáhlou interpretací? Jsem přesvědčen o tom, že existuje jen jediná, a to borgesovská cesta: vyložit a interpretovat románové dílo tak, že ho celé, ale opravdu slovo za slovem, napíšeme sami znova, jak to zkusil v kterési Borgesově povídce Pierre Menard se Cervantesovým Donem Quijotem. A na přečtení Borgesovy povídky bych teď účastníky semináře odkázal.

Ale kdybych měl přesto něco společného s takovým seminářem, mohl bych začít například tím, že bych připomněl, že Morava je v obecném povědomí zemí hudby, písní a poezie a že právě odtud pochází románopisec, jehož postoj je - jak sám řekl -…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.