Francouzský prezident Jacques Chirac vydal v červnu oficiální komuniké, v němž světu oznámil obnovení pokusných jaderných výbuchů v oblasti jižního Pacifiku. V samotné Francii tím vyvolal skutečnou polemiku a zostřený mediální zájem pouze na několik dnů. Patová situace vojsk OSN v Bosně a tamní střelba na pohyblivé terče v podobě francouzských vojáků, vtažení premiéra Juppého do dalšího kola aféry kolem zisku levných státních bytů a především začátek letních prázdnin, to vše přeměnilo celý problém v osamocené vlny, jež čas od času proběhnou sdělovacími prostředky. Ale i tak jde většinou o komentáře negativních reakcí v Tichomoří a v Japonsku: hořící konzulát, demonstrace, poplivaní galští turisté či bojkot zboží s visačkou Made in France. Přímé odezvy na Chirakovo rozhodnutí v samotné Francii tak vyhraněné nejsou.

V duchu de Gaulla

Vládní koaliční strany, gaullistické Sdružení pro republiku a Svaz pro francouzskou demokracii, tvořící základ současné parlamentní většiny, přijaly prezidentovo rozhodnutí jako nezbytný krok, kterým si Francie coby vlastník moderních jaderných zbraní zajišťuje pozici mezi ostatními velmocemi, tedy vliv na světovou politiku. I když tu nejde o zcela jednoznačný konsenzus, existující výhrady se netýkaly ani tak samotného obsahu jako spíše formy sdělení, jež bez předběžných konzultací postavilo francouzské spojence před hotovou věc.Kdo ale vnímá Chiraka jako pokračovatele odkazu generála de Gaulla, k čemuž se dnešní…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte