Ideální společnost

Může člověk za svou chudobu? A je bohatství většinou nepoctivé?

Ekonomická reforma otevírá otázky vlastnictví a s ním spjatých zájmů, jako jsou problémy uplatnění na trhu práce a postupu (nebo sestupu na žebříčku životní úrovně. Všechny probíhající změny nějak přispívají k tomu, co zůstává v pozadí a zpětně na ekonomiku působí: společenská struktura či sociální rozvrstvení. Sociální struktura je výsledkem konfliktů a kompromisů mezi formální rovností a faktickou nerovností: jsme si rovni jakožto občané a nerovni jakožto vlastníci a pracovníci.Zakladatel klasické ekonomie Adam Smith byl přesvědčen, že kdykoli se sejdou obchodníci, hned využijí příležitosti k tomu, aby se domlouvali o cenách a intrikovali proti zákazníkům. Sociální vztahy považoval za škodlivé pro soutěž a trh, na němž by se měli setkávat lidé racionální a na sobě zcela nezávislí. V tom byl ekonomií následován až po naše časy. Modelové monstrum neoklasické ekonomie, totiž „ekonomický člověk“, je podle předpokladů univerzální, žije v přítomnosti, bez paměti a schopnosti předvídání, izolován od ostatních. Sociální zakotvenost a společenské vztahy pro něj neexistují, tudíž je ve svém rozhodování naprosto svoboden.

„Ekonomický člověk“ je fikce

Předpoklady, na nichž je založena konstrukce „ekonomického člověka“, jsou svůdné, nicméně fiktivní. Ve skutečnosti lidské jednání není vedeno jen maximalizací užitečnosti, ale také morálními zásadami. Je založeno na…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte