Ztráta zájmu o politiku

Před regionálními volbami ve Francii

Regionálním volbám, které se mají ve Francii konat v neděli 22.března, není možné přikládat přehnanou důležitost. Francouzské regiony (v počtu 22 na 54 miliónů obyvatel) jsou přes decentralizační snahy Mitterrandovy vlády (zákony z let 1982 a 83) jako samosprávné jednotky příliš nové, mnohem méně významné než obce či departementy (počtem 96), a disponují velmi omezenými rozpočtovými prostředky. Nelze je srovnávat se spolkovými zeměmi v Německu nebo se španělskými autonomními oblastmi.Volby do regionálních rad probíhají podle jednokolového poměrného systému a nelze z nich proto vyvozovat přímé závěry pro jiné druhy voleb (např. parlamentní), pro které platí dvoukolový většinový systém. Centrální moc vybrala pro regiony poměrný systém asi právě proto, aby si zajistila jejich bezzubost, neboť, jak známo, podle tohoto systému se vládnout nedá. Regionální volby jsou však po dlouhém volebním půstu (od r.1988) první z řady důležitých konzultací, které na francouzské voliče čekají v příštích dvou třech letech, a naznačí změny v politickém spektru.

Opotřebovaní socialisté

Nejnápadnější je takřka katastrofický debakl Socialistické strany, jejíž ztráty činí podle regionů 10–15%, takže se leckde ocitá pod hranicí 20% hlasů a až na třetí pozici za parlamentní pravicí a ultrapravicovou Národní frontou nebo Zelenými. Republikánská pravice (RPR a UDF) je ovšem na ústupu také, i když její ztráty…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte