Pane ministře, změní se nějak maďarská politika po visegrádském summitu?

Nemyslím si, že by se nějak měnila. Ostatně to celé pro mě není ničím novým. Již jako historik jsem se intenzívně zabýval dějinami této oblasti, zejména novověkými. Vztahy mezi Polskem, Československem a Maďarskem mne tedy již dlouho zajímají. A musím říci, že mám opravdu velkou radost, že tyto národy, tedy Poláci, Češi, Slováci, Maďaři a doufejme i další, nyní dostaly skutečnou šanci, aby své vzájemné vztahy postavily na nový základ. V historii tu byly spory a války, ale existovaly i přátelské vztahy. Nová Evropa však předurčuje, aby si tyto národy mezi sebou vytvořily trvale dobré vztahy. Dobré příklady můžeme najít i v historii, a to nejenom v případě německo-francouzského usmíření.

Nedávno jsem byl ve Švédsku. Skandinávské národy spolu vedly v minulosti nejméně tolik válek jako národy v Karpatské kotlině. Nyní je severská spolupráce sice na volném základě, ale přesto je dostatečně pevná. Proto je pro mne výtečným příkladem a ve visegrádské schůzce vidím slibný počátek spolupráce podobného charakteru.

Gorbačovovo prohlášení, že prvního dubna zanikne Varšavská smlouva, usnadnilo pravděpodobně i vaši situaci. Jak ale vidíte obranu těchto tří států do budoucna?

Domnívám se, že nám nehrozí vojenská intervence a ani nevidím často vzpomínané mocenské vakuum. Pro naše státy Varšavská smlouva beztak nikdy neznamenala ochranu. Jak dobře víme,…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte