Pěkná katastrofa

Polsko má po volbách

Z devětadvaceti stran, které zasednou v polském parlamentu, bude komunistická druhou nejsilnější. Osou těch zbývajících jsou extremisté, pohybující se dosud na okraji polské politiky. K sestavení většinového kabinetu bude potřeba minimálně šesti stran. Navíc se těchto prvních skutečně svobodných voleb od roku 1928 účastnilo pouze 42 procent voličů (z oprávněných 28 miliónů). Většina občanů, unavená hospodářským útlumem a dezorientovaná už rok trvajícím bojem politických elit, zůstala doma. Stačily dva roky, aby demokracie znechutila šestnáct a půl miliónu dospělých Poláků.Konečné výsledky byly oznámeny se zpožděním několika desítek hodin: do počítačové sítě se dostal virus. A vláda se na svém prvním povolebním zasedání rozhodla sestavit přehled pomluv a nactiutrhání, jaké během volební kampaně padly.

Parlamentní trpaslíci

Když v neděli večer vysílala televize skóre jednotlivých stran, rozhostilo se v sídlech volebních štábů tíživé mlčení. Z mocných a silných seskupení se stali parlamentní trpaslíci vděční za 50 mandátů z celkových 460.V první chvíli nikdo nedokázal pochopit, co se stalo, kdo vlastně rozdrtil na prach celou zdejší politickou scénu. Jak řekl sociolog Andrzej Rychard, v západních parlamentech hrají strany, které dostanou málo hlasů, roli jakéhosi jazýčku na váze. Jenže v Polsku to dopadlo trochu jinak: všechny strany se staly jazýčky, chybí však váha.Klíčem k objasnění situace je "válka…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte