Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

NG: Uhde, Masák, Kesner

V minulém čísle jsme uveřejnili Stanovisko odborných pracovníků Národní galerie. Současně jsme požádali ministra kultury Milana Uhdeho a Miroslava Masáka, vedoucího kulturního odboru Kanceláře prezidenta, aby se k problému vyjádřili.

Vminulém čísle jsme uveřejnili Stanovisko odborných pracovníků Národní galerie. Současně jsme požádali ministra kultury Milana Uhdeho a Miroslava Masáka, vedoucího kulturního odboru Kanceláře prezidenta, aby se k problému vyjádřili.

Milan Uhde:

Stanovisko odborných pracovníků k situaci v Národní galerii v Praze vyjadřuje nespokojenost s jednoměsíčním odkladem jmenování ředitele. Příčiny odkladu jsem se snažil vysvětlit na předvánočním setkání s pracovníky NG. Zřejmě mé vysvětlení nepřijali, a proto se obracejí k veřejnosti. Zamlčeli jen, že jsem je ubezpečil, že jim ředitel v žádném případě nebude vnucován - to znamená, že předpokládám rozpravu a dosažení vzájemné dohody. Jestli čekali víc, totiž výraz bezpodmínečného respektu k jejich předběžnému výběru dvou kandidátů z vlastních řad, mimo něž údajně nelze ředitele hledat, musel jsem je zklamat. Skutečná rozprava je přece založena na tom, že k ní obě strany přistupují bez podmínky, že musí být po jejich.

Všechno ostatní, co se ve stanovisku píše, zejména to, že „při jmenování budoucího ředitele NG má příslušet rozhodující slovo kulturnímu odboru Kanceláře prezidenta republiky“ a že „se i dnes - a to více než kdy předtím - musíme bát reálné možnosti, že na nátlak k tomu nekompetentních míst bude jmenován ředitel kvalifikovaný politicky, ale nikoliv odborně“, jsou dohady…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].