10.prosince odvolal Úřad na ochranu ústavy a demokracie své muže střežící vchod domu U divého muže ve Sněmovní ulici na Malé Straně. Díky televizi a několika článkům v novinách (mj.Respekt č.39 - „Nezávislý zábor”) je veřejnosti známo, že zde už dva měsíce sídlí zájmová skupina umělců - Linhartova nadace. 30.listopadu jim vypršela termínovaná nájemní smlouva. Stoupenci undergroundu však palác, který považují za „ideální prostor pro kreativní činnost“, neopustili. Naopak - rozhodli se o něj bojovat. Odchod agentů Úřadu může být signálem, že stát tento boj přijal a odpískal poslední kolo.

Café v přízemí paláce U divého muže je určitě dobrý nápad. Centrum Prahy se hemží turisty a těch pár přeplněných hospod a barů nestačí. U Linhartů je místo vždycky, obsluha je přívětivá, ceny slušné. Atmosféru revolučního kvasu a nadšení pro společnou věc firma neúčtuje. Servírují vám ji zdarma. Jako mně Jana Stěhůlová, která se do práce v L.N. zapojila před pár týdny a má zde na starost divadelní dramaturgii.

„Snažíme se tady vytvořit základní podmínky, ve kterých by určití umělci mohli normálně lidsky fungovat. Děláme zadarmo - a ne pro sebe. Víme, že od konce listopadu jsme tady protiprávně, ale požádali jsme o prodloužení smlouvy.”

Základními podmínkami má Jana S. na mysli „klid a prostor k tvorbě“. O patro výš v provozní…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte