Rok 1979 znamenal vzestup kubánského a potažmo sovětského vlivu v karibské oblasti. Toho roku se Jurij Andropov domáhá „socialistické ofenzívy“ a člen kubánského politbyra Osvaldo Dorticos na to navazuje slovy : „Revoluční probuzení v Latinské Americe a v Karibské oblasti je nezvratný fakt, který otřásl základy amerického imperialismu v oblasti, jež byla vždy považována za zadní dvorek Spojených států.“ Zdálo se, že skutečnost tomu odpovídá. V Nikaragui triumfoval Daniel Ortega, na Grenadě se ujal vlády Maurice Bishop, na Dominice se Patrick John pokusil svrhnout vládu Eugenie Charlesové, v Salvadoru se partyzánská hnutí sjednotila do Osvobozenecké fronty Farabunda Martího, na Trinidadu a ve Venezuele byly objeveny kubánské špionážní sítě; o rok později provedl Desi Bouterse převrat v Surinamu. Castro sám tou dobou změnil své priority, přesunul těžiště svého zájmu z Afriky a Blízkého Východu zpět do karibské oblasti a začal sjednocovat povstalecké skupiny od Guatemaly až po Chile. Dokázal podporovat 31 významných frakcí v 11 latinskoamerických zemích.

Na rozdíl od sovětských vůdců se Castro soustředil spíše na ultralevicové a disidentní skupiny v komunistických stranách, vzdal se diplomatické cesty a místo toho vsadil na revoluci a terorismus. Už v šedesátých letech vyšla v kubánské revue Tricontinental „Malá příručka partyzána pro boj ve městě“ (Mini-Manual del Guerrillero Urbano) od Carlose Marighelly, který zahynul v padesátých letech při přestřelce s…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte