V mnoha povolebních hodnoceních se konstatovalo, že komunistická strana je vlastně jedinou silnou politickou stranou. Absurdní, ale realistické zjištění, z kterého je nutno vycházet. Neméně absurdní se jeví rozpor mezi voláním po konstruktivní opozici a zároveň zdůrazňováním práva veškerého tisku na nezávislost. Opoziční tlaky může kvalifikovaně vyvíjet pouze silná politická strana. K tomu, aby se stala silnou, potřebuje především kvalitní členskou základnu. Občané se v budoucnu už nepohrnou do nejsilnějšího houfu ze strachu před totalitní vládou. Budou si pečlivě vybírat stranu nejschopnější a nejpřitažlivější. Budou požadovat kvalitní stranický tisk, reprezentující jejich přání, postoje a myšlenky. Poukazy na upadající význam politických stran na Západě a nezávislost tamního tisku pokulhávají, neboť, jak už bylo řečeno, u nás, kromě existující KSČ, žádné strany ještě vlastně nefungují. Nahraďme včerejší optimismus střízlivostí.

Optimisti ujišťovali mlčící většinu, že bude líp. Jejich optimismus ale nepramenil z víry v rychlé vítězství dobra nad zlem. Byl spíše obranou proti obrovské početní převaze mlčící většiny, která, ač si to dnes její ostřílení mluvčí příliš neuvědomují, byla nosným pilířem bývalé moci.Že se nebudeme donekonečna scházet ve stotisících na Václavském náměstí, jsme věděli všichni, nebo skoro všichni. Předpokládali jsme ale tak rychlou vlnu skepse a pesimismu nemající daleko k apriornímu odmítnutí všeho? Ekonomická a ekologická situace je…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte