Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Pozdvižení v Polsku: Ombudsman se zastal práv podezřelého z brutální vraždy

Police ukázala záběry podezřelého ve spodním prádle a s pouty na rukou i nohou

Polsko vražda
Televizní záběry zatčeného Jakuba A. • Autor: tvn24.pl

V polském Dolním Slezsku, u vesnice Mrowiny nedaleko severních českých hranic a kousek od polské Vratislavi, minulý někdo unesl, brutálně znásilnil a zavraždil desetiletou dívku. Pachatelem vraždy byl s velkou pravděpodobností Jakub A. (22), kterého policie záhy zatkla, a k činu se také přiznal.

Vražda otřásla polskou veřejností a je bedlivě sledovaná. Vzhledem k detailům, které jsou z vyšetřování známy, je to pochopitelné. Víme tedy, jak dlouho trvala pitva těla (12 hodin) a jak byla dívka znásilněná (kamenem). Policie zveřejnila i záběry Jakuba A., na kterých leží na zemi ve spodním prádle, nebo jak ho vedou v poutech k autu. Policie ho zatkla ve večerních hodinách, vyslýchala ho přes noc - a tehdy se také přiznal. Podle vyšetřovatelů dívka cestou ze školy pravděpodobně nastoupila do auta Jakuba A., který měl vztah s matkou oběti. Vraždu dívky, na kterou žárlil, přitom naplánoval jako čin pedofila, aby policii zmátl, píše ČTK. 

Reklama
Reklama

Záhy ale tamní média rozvířil další aspekt případu. Polský ombudsman Adam Bodnar následně po přiznání vydal prohlášení, že zveřejněné záběry ze zatýkání Jakuba A. či fakt, že byl spoután pouty na rukách i nohou, snižují jeho lidskou důstojnost. A to, lidově řečeno, neměl dělat. Stal se (vcelku očekávatelně) předmětem mohutné kampaně od vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a jí ovládané veřejnoprávní televize TVP.  V Polsku se ale rozběhla i širší veřejné debata - a nejen podle konzervativců se ombudsman Bodnar neměl ozývat.

https://www.youtube.com/watch?v=DyZ48o-4pg0

O některých jeho výtkách panují pochybnosti, které rozptýlí až šetření. Jakub A. po dobu výslechu neměl advokáta, což Bodnar označil za chybu: ministerstvo spravedlnosti nicméně tvrdí, že policie mu před výslechem nabídla obhájce ex offo, ale zadržený to dvakrát odmítl.

Největší debata se však vede o nezpochybnitelné skutečnosti: že veřejnost měla možnost vidět Jakuba A. na zemi ve spodním prádle, na cestě k autu pak v poutech, která v podstatě znemožňují pohyb - a ještě byl policistou veden v předklonu ve chvatu. Podle Bodnara to nebylo nutné, protože Jakub A. nekladl odpor. “Stát má trestat, nemá se mstít,” řekl ombudsman, podle kterého mělo policejní jednání demonstrativní charakter.

Veřejnoprávní televize TVP v reakci onálepkovala ombudsmana coby zastánce vrahů, celý případ dostal velký prostor v hlavní zpravodajské relaci a diváci i čtenáři jejího webového portálu se mimo jiné dozvěděli, že Bodnarův náctiletý syn má údajně problémy se zákonem. Naprosté nepochopení nad výtkami vyjádřilo kompletní vedení vládní PiS - včetně premiéra Mateusze Morawieckého, podle kterého je svět na hlavu, jestliže se ombudsman stará o blaho pravděpodobného vraha, a ne o rodiče zavražděné dívky.

Vládní strana PiS dlouhodobě prosazuje tvrdou ruku a přísný stát - a jejich vyjádření je možné číst jako předvolební vzkaz. Patryk Jaki, náměstek ministra spravedlnosti a výrazná tvář vládnoucího bloku, se rovnou nechal slyšet, že “kdo chce slabý stát, mírný na zločince, může hlasovat pro opozici”.

Opozice se už také na Bodnarovu stranu postavila, nicméně dělicí čára není tak jednoznačná. Komentátor nezávislého prestižního deníku Rzeczpospolita soudí, že mohutný útok na Bodnarovu osobu je nepřijatelný, ale sám ombudsman rovněž pochybil. “Jeho reakce je typická pro prostředí levicových liberálů, kteří chápou lidská práva velmi široce. Pro pravici je to ale hereze: pachatelé odporných činů mají podle ní sedět ve vězeních s tvrdými tresty. A Bodnarovo stanoviska budí odpor také u veřejnosti, která je otřesená hrůzným činem. Bodnar zapomněl, že už není aktivistou, ale ochráncem práv všech obyvatel,” píše se v komentáři.

To je naopak nepochopitelné pro ombudsmana i pro ty, kteří stojí ve sporu na jeho straně: Jakub A. se možná přiznal, ale není obviněn, natož odsouzen. I když nejspíš desetiletou dívku skutečně zabil, neztrácí tak lidská práva, jakkoliv se nám to může příčit.

Výzvám, aby odstoupil, tak Bodnar se velkou pravděpodobností nevyhoví. Kontroverzím se ostatně dlouhodobě nevyhýbá, možná si v nich i trochu libuje - a stejně reaguje na současný vzmach veřejného odporu. “Nejsem politik, který někam kandiduje, nebo prodavač zmrzliny, kterého má mít každý rád,” říká na otázky, zda by neměl víc naslouchat veřejnému mínění. “Ano, jsem ochránce práv všech obyvatel – ale bez ohledu na jakékoliv mínění. Mám ještě dvouletý mandát a ten dokončím,” nechal se slyšet.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1068
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte