Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Ať Zeman dorazí, bude to super, říká organizátor Mýdla na Hradě

Dokumentarista Petr Horký chce uspořádat akci, která se vůči nikomu nevymezuje

Pražský hrad; ilustrační fofo • Autor: Matěj Stránský
Pražský hrad; ilustrační fofo • Autor: Matěj Stránský

Dokumentarista a cestovatel Petr Horký nyní tráví většinu času ve střižně, kde pracuje na novém dokumentu. Přesto si před týdnem přibral ještě jednu věc navíc – chce uspořádat tzv. Mýdlo na Hradě. ,,V neděli jsme si s manželkou pustili televizi, kde zrovna běžela reportáž 168 hodin. Mluvilo se v ní o oslavě narozenin Vratislava Mynáře. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček velkoryse říkal, že takovou akci může uspořádat úplně každý. A v tu chvíli jsme se s manželkou na sebe koukli a měli jasno,“ popisuje vznik.

Hned ten večer napsal svůj nápad na Facebook a výzva přerostla ve stejnojmennou skupinu, která má v současné chvíli téměř tři tisíce členů. Jak sám přiznává, takhle velký zájem nečekal. I v půlce našeho rozhovoru Horkého oslovuje známá a gratulujeme mu. Není to nic neobvyklého – dokumentaristu prý zastavují i neznámí lidé na ulici a píší mu zprávy.

Ani ve facebookové skupině se zatím neobjevily žádné negativní reakce, což není pro prostředí sociálních sítí příliš obvyklé. Podle Horkého je to důkaz, že i na internetu se dá komunikovat bez urážek, pokud se jedná o akci, která se vůči nikomu nevymezuje. Lidé nabízejí pomoc s kulturním programem nebo občerstvením - jeden člen se dokonce obrátil přímo na Kancelář prezidenta, aby získal smlouvu, kterou s Hradem uzavřel Vratislav Mynář.

Horký upozorňuje, že se nejedná o protestní akci ani politický manifest směřovaný proti Hradu nebo komukoliv jinému. Zahradní slavností nezamýšlí měnit politiku a ani se nijak občansky angažovat. ,,Lidé po mně pořád chtějí, abych řekl, proti komu je akce namířena. Ale to není její hlavní smysl.“

Nicméně se mu nelíbí oddalování elit a ,,obyčejných lidí“, a proto má být Mýdlo na Hradě symbolem jejich spojení. Kdokoliv se ho může zúčastnit - jen musí přispět na pronájem, který činí přibližně 180 tisíc korun. ,,Klidně i Miloš Zeman, pokud bude mít zájem. Bylo by to vlastně super,“ říká Horký. Nepočítá ovšem s tím, že by prezident nakonec dorazil.

Dokumentarista si chce pronajmout prostor mezi Býčím schodištěm a Plečnikovou vyhlídkou - stejné místo jako na Mynářovy či Nejedlého narozeniny, kam se vejde okolo pěti set lidí. Jak se tedy budou „šťastlivci“ vybírat v případě velkého zájmu, není zatím rozhodnuto. Co se týče náplně, měl by vzniknout jakýsi komorní kulturní program s pódiem; na něm by se představili umělci, kteří se již nabídli.

A nezdá se, že by šlo jen o virtuální recesi. Nyní už Horký sepisuje detailní žádost, kterou příští týden odešle, a Hrad by ji měl do měsíce projednat. Prý dělá vše pro to, aby nebyl důvod akci zamítnout. ,,Z pozice Pražského hradu by nebylo logické, aby naši žádost smetl ze stolu. Věřím, že nám Mýdlo nakonec povolí,“ dodává.

Podle Správy Pražského hradu si tyto prostory může pronajmout opravdu každý, jestliže splní předepsané podmínky. Důležitou roli hraje i bezpečnost – Horký proto plánuje i ostrahu, která by měla předejít výtržnostem a ohlídat bezpečí hostů. Pokud půjde vše podle plánu, Mýdlo na Hradě se uskuteční už na začátku září. „Všichni jsou srdečně zváni,“ opakuje na závěr organizátor.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].