0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost30. 10. 20183 minuty

Hon na medvěda: Našel tu pro sebe takový ráj na zemi

Kraj začal se správním řízením, poté bude možné zvíře začít chytat

Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Nejznámějším obyvatelem Valašska je aktuálně zhruba pětiletý medvěd, který se už přes měsíc potuluje po tamních kopcích a lesích. Šelmy tu nejsou žádná vzácnost, tady u hranic se Slovenskem žijí rysi i vlci. A ani medvěd, na výpravě ze slovenské strany hor, zpravidla nebudí nějaké mimořádné vášně. Tenhle mladý samec je ale jiný - a všem je jasné, že tady soužití fungovat nebude. Místní tedy řeší složitý rébus. Hejtman mluvil o zastřelení, ochranáři o tom, že něco takového je nelegální – jak divokého návštěvníka z kraje pokud možno šetrně vyprovodit? Reportáž z Valašska nejdete v novém Respektu 44/2018 pod titulkem Hon na medvěda. Následující galerie je doplněním a pozvánkou ke koupi.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský
Reklama

Od poloviny září se Valašskem toulá medvěd - zhruba stokilový, pětiletý samec, který s největší pravděpodobností přišel ze slovenských Javorníků. Po měsíčním putování nakonec dorazil až sem, do Hostýnských vrchů nad třicetitisícovým Vsetínem.

 

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

A našel tam to, co medvědi na podzim hledají - potravu. Ovoce, včelí úly a hospodářská zvířata. Právě tady je kámen úrazu. Medvěd je zabíjí, především ovce; od konce září, kdy strhl první, jich má na svědomí několik desítek. Chovatelé jsou nešťastní - sice mají nárok na odškodné, ale to je v Česku nastavené tak, že nepokryje celou škodu, kterou jim šelma způsobí.

 

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

A kromě toho obyvatele kraje znervózňuje další věc: medvěd sice nikoho nenapadl, ale před lidmi necítí skoro žádnou plachost. Občas je viděn uprostřed vesnice, občas si pro potravu dojde pár metrů od lidského obydlí. Jako třeba do salaše rodiny Kaňatových - cestou rozbil ohradu, otevřel si vrata nedalekého přístřešku a jen shodou náhod zůstaly všechny čtyři ovce naživu.

 

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Jana Kaňatová z nového souseda není nadšená. Na noc zajistila své ovce železnou závorou. “Ale uprostřed noci ho zahánět určitě nepůjdu,” říká napůl v žertu.

  

Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

 A tak kraj přemýšlí, co s medvědem dál. Hejtman Jiří Čunek mluvil o zastřelení chráněného zvířete, ale to má háček - je nelegální. Leda by medvěd někoho vyloženě napadl, což se nestalo. Svá silná slova pak odvolal, střílet se nebude, a kraj začal minulý týden se správním řízením. Bude trvat měsíc a poté bude možné medvěda začít chytat. Až bude šelma lapená, půjde na měsíc do karantény do zoo Hluboké nad Vltavou, a pak se pro něj bude hledat místo pro život. Už se přihlásila jedna belgická zoo.

 

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Michalu Bojdovi, zoologovi Hnutí Duha, který je medvědovi na stopě a který pomáhá několika starostům, kolem jejichž vesnic se medvěd pohybuje, je fakt, že valašský medvěd dožije v zajetí, líto. “Úplně nejlíp by mu bylo, kdyby odešel tam, odkud přišel. Ale proč by to dělal? Našel tu pro sebe takový ráj na zemi,” říká Michal Bojda.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].