Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Zítra to praskne

Samostatný stát Čechů a Slováků vznikl v okamžiku, kdy to nikdo nečekal

zitra_to_praskne
Ten den začal kalným ránem. (28. říjen, u Národního divadla v Praze)

Podle meteorologického ústavu byla 28. října 1918 ráno v Praze všudypřítomná mlha. Někteří pamětníci na tento den nicméně vzpomínají odlišně. Podle novináře a spisovatele Eduarda Basse to byl naopak od brzkých hodin „krásný, slunečný pondělek“, k jeho slovům se ve svých pamětech přidává i jeden z hlavních účastníků převratu, sociálnědemokratický politik František Soukup. Naopak architekt Alois Kubíček tvrdí, že poslední říjnové pondělí bylo ve znamení „kalného rána“, předák odbojové Maffie Jan Hajšman zase mluvil o „smutném pološeru“.

Císařův pokus o zachování státu přišel už příliš pozdě: čeští a slovenští politici vycítili, že díky podpoře zahraničí dokážou získat mnohem víc.

Tweetni to

Ať už bylo ten den jakkoli, rozdílná svědectví o počasí jako by předznamenávala rozpory a nejasnosti, které se později promítnou i do popisu okolností, jež vedly ke vzniku samostatného československého státu. Vzrušené okamžiky 28. října totiž už tehdy mezi aktéry vyvolávaly vášnivé diskuse. A to nejen o tom, co se ve skutečnosti přesně událo, ale především kdo se v době hroutící se rakousko-uherské monarchie onen osudný den o počátek první republiky nejvíce zasloužil: jestli jednání zahraniční reprezentace v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, akce českého domácího odboje, nebo lid v ulicích.

Nečekali jsme to

První pokus o vyhlášení nového státu přišel už v půlce října. Čeští politici od léta 1918 věděli, že se monarchie začíná postupně hroutit a že…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 226
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte