zitra_to_praskne
Ten den začal kalným ránem. (28. říjen, u Národního divadla v Praze)

Podle meteorologického ústavu byla 28. října 1918 ráno v Praze všudypřítomná mlha. Někteří pamětníci na tento den nicméně vzpomínají odlišně. Podle novináře a spisovatele Eduarda Basse to byl naopak od brzkých hodin „krásný, slunečný pondělek“, k jeho slovům se ve svých pamětech přidává i jeden z hlavních účastníků převratu, sociálnědemokratický politik František Soukup. Naopak architekt Alois Kubíček tvrdí, že poslední říjnové pondělí bylo ve znamení „kalného rána“, předák odbojové Maffie Jan Hajšman zase mluvil o „smutném pološeru“.

Císařův pokus o zachování státu přišel už příliš pozdě: čeští a slovenští politici vycítili, že díky podpoře zahraničí dokážou získat mnohem víc.

Tweetni to

Ať už bylo ten den jakkoli, rozdílná svědectví o počasí jako by předznamenávala rozpory a nejasnosti, které se později promítnou i do popisu okolností, jež vedly ke vzniku samostatného československého státu. Vzrušené okamžiky 28. října totiž už tehdy mezi aktéry vyvolávaly vášnivé diskuse. A to nejen o tom, co se ve skutečnosti přesně událo, ale především kdo se v době hroutící se rakousko-uherské monarchie onen osudný den o počátek první republiky nejvíce zasloužil: jestli jednání zahraniční reprezentace v čele s Tomášem Garriguem Masarykem, akce českého domácího odboje, nebo lid v ulicích.

Nečekali jsme to

První pokus o vyhlášení nového státu přišel už v půlce října. Čeští politici od léta 1918 věděli, že se monarchie začíná postupně hroutit a že…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte