Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Na planetě Zdiměřice

Obyvatelé satelitních městeček mají dostavěno a rozhlížejí se, kdo žije za plotem

Zdiměřice, satelit
Počet obyvatel Zdiměřic se více než zdesetinásobil. Podobný steroidový růst ale zažila většina vesnic v okolí Prahy. • Autor: Matěj Stránský

Procházka mezi novostavbami vypovídá o docela pestrém vkusu zdejších obyvatel: kromě běžných rodinných domů tu najdeme i dřevěný srub, bílý palác s antickým sloupovím nebo strohou moderní krychli ze železa a betonu. Jinak ale osada Zdiměřice působí ve všední den dopoledne opuštěně. Ulice s ptačími názvy jako Skřivanová, Sojková, Drozdí nebo Labutí jsou liduprázdné, žádné známky života nejeví ani řady zbrusu nových domů v zahradách obehnaných zídkami.

Po stovky let to byla malá zemědělská vesnice uprostřed polí na jih od Prahy. Ještě v roce 2000 tvořilo Zdiměřice pár desítek chalup, v nichž žilo dohromady asi sto lidí. S prvními léty nového tisíciletí ale přišel zlom, který podobu vesnice dramaticky změnil. Místní pole a louky skoupili obchodníci a změnili je na stavební parcely, na nichž vyrostly stovky rodinných domů. První noví obyvatelé sem přišli kolem roku 2003; od té doby do současnosti se počet obyvatel více než zdesetinásobil – a dál roste.

Zdiměřice v tom nejsou zdaleka samy, podobný „steroidový“ růst zažily skoro všechny vesnice na okraji Prahy. Desetitisíce obyvatel velkoměsta zatoužily vyměnit panelák za rodinný domek se zahradou, který si mohly vybrat z katalogu stavební firmy. A staly se tak součástí fenoménu, pro který se vžilo označení satelitní městečko, satelit. Nově vzniklé předměstské osady ale neznamenaly návrat k pospolitému stylu života. Spíše naopak: získaly pověst míst, kde lidé žijí izolovaně v nových domech a o sousedy ani okolí se příliš…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte