Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Rozhovor

Neumíme si to představit

S Evou Romancovovou o nebezpečném působení cizích mocností, obraně měkkých cílů a hledání chyb v systému

Eva Romancovová
Eva Romancovová • Autor: Matěj Stránský

Roky ji nikdo neznal, dnes je jednou z hlavních tváří boje proti dezinformacím. Eva Romancovová, energická úřednice, která se nebojí říkat svoje názory, je ve zdejší státní správě spíše vzácným úkazem. A zároveň příkladem, že jednotlivec může hodně změnit. Byla to totiž právě ona, kdo – ještě než se o tématu začalo více mluvit – v zákulisí lobboval, aby stát začal s novou hrozbou něco dělat.

Budovala jste tým, který má chránit tuto zemi před mimořádně žhavým problémem této doby. Původně jste ale pracovala na projektech, které se pokoušely čelit jedné velmi tradiční kriminální aktivitě: praní špinavých peněz. Jak jste se odtud dostala k dezinformacím?

Deset let působím v odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, kde jsem byla postupně odbornicí na hodně věcí. Praní špinavých peněz ano, v tom tématu jsem něco dělala. Moje odbornost byla spíše logisticko-organizačně-legislativní. Šlo o zlepšování činnosti policie v oblasti hospodářské kriminality. Praní špinavých peněz se tam objevovalo, ale šlo spíše o nastavení systému zajišťování výnosů z této trestné činnosti. Ale dělala jsem i spoustu jiných témat. Psala jsem s dalšími lidmi zákon o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Byla jsem například u zakládání „Daňové Kobry“. Nikdy jsem nedělala věcné kauzy, ale vždycky jsem hledala v systému chyby. Hledala jsem situace, kdy vázne spolupráce jednotlivých složek. Dezinformacemi nebo působením cizích mocností se na…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte