Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Německý Schwarzenberg a nový kancléř

Je mi potěšením vám představit budoucího německého kancléře: Karla-Theodora zu Guttenberga. Alespoň tedy podle přání německých voličů, kteří by současného německého ministra obrany nejraději katapultovali ještě výše. Za normálních okolností Němci nad politiky z pravicové strany CSU ohrnují nos, jenže oblíbenost bavorského barona ukazuje, že lidé mají – podobně jako v Česku - politiků plné zuby a volají po větší slušnosti.

Stejně jako Karel Schwarzenberg je i Karl-Theodor zu Guttenberg sympatický gentleman, který například při fotografování k novinářskému rozhovoru nezapomene fotografce pomoci s kufrem s vybavením, nechodí kolem horké kaše a dokáže vždy věci pojmenovat pravými jmény. Rodinný majetek také zaručuje, že se nebude setkávat s lobbisty a dobré jméno u voličů si ministr udělal také tím, že otevřeně kritizoval hrubost, s jakou někteří politici komunikují se svým okolím.

Podle průzkumů veřejného mínění by měl být 38letý politik nejen příštím kancléřem (pro se vyslovilo 46 procent dotázaných), ale každý třetí by s ním rád jel i na dovolenou. Lidem se líbí, že je jedním z nich: má rád hardrockovou kapelu AC/DC, chodí s manželkou, mimochodem pravnučkou kancléře Otto von Bismarka, na rockové koncerty nebo ho potkáte v hospodách při fotbalových přenosech. Samozřejmě ale není dokonalý – jeho kolegové o něm například říkají, že je extrémně tvrdohlavý a nenechá si poradit.

Námitka, že ani ne jeden rok po volbách je ještě brzy poohlížet se po novém kancléři, není úplně na místě. Kancléřka Angela Merkelová teď sklízí jednu kritiku za druhou a Němci už začali diskutovat o jejím nástupci. A pohled do stranického zákulisí prozrazuje, že by jím mohl být právě mladý právník, protože všichni ostatní konkurenti Merkelové vyklidili pole – Christian Wulff se stal prezidentem, Roland Koch z Hesenska oznámil odchod z politiky do soukromého sektoru a voliči v Severním Porýní-Vestfálsku v nedávných volbách poslali do politického důchodu i Jürgena Rüttgerse. Cesta to ale nebude jednoduchá, nejprve musí Guttenberg prosadit reformu armády, zrušit povinnou vojenskou službu, ale především naplánovat odchod Němců z Afghánistánu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].