Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 26. 11. 2012

Egypťané se bouří proti "novému faraonovi" • Autor: Globe Media /  Reuters
Egypťané se bouří proti "novému faraonovi" • Autor: Globe Media / Reuters
07:48
Bobošíková a Okamura se dnes rozhodujíJak bylo na tomto místě řečeno v pátek odpoledne, při prověřování podpisů peticí prezidentských kandidátů se zjistilo, že řada jich je neplatných. Dnes se musejí kandidáti rozmyslet, zda podají stížnost k ústavnímu soudu. Váhá Jana Bobošíková (na ministerstvu vnitra jí škrtli 11 000 podpisů, nechali 45 429) a Tomio Okamura (škrtli mu 26 tisíc, nechali 35 751). Vladimír Dlouhý (škrtnuto 20500) už řekl, že stížnost podá.Poslanec za ODS Boris Šťastný říká, že by bylo lepší vrátit se k nepřímé volbě a Senátorka Eliška Wagnerová řekla v neděli v Otázkách Václava Moravce, že to je přitažené za vlasy. A DJ říká, to nám ten týden pěkně začíná. A přidává pěknou píseň, i když trochu přitaženou za vlasy. Dobré ráno.

08:45
Zelení: comeback a restartOndřej Liška je stále předsedou Strany zelených. O víkendu na kongresu strany obhájil svoje křeslo proti Martinu Bursíkovi (Liška 106 hlasů, Bursík 70). Bursík byl zvolen 2. místopředsedou. 1. místopředsedkyní je Pavla Brady, náměstkyně opavského primátora, 3. místopředsedou Matěj Stropnický, místostarosta Prahy 3, přičemž druhý a třetí místopředseda se nemají zrovna v lásce a Stropnický Bursíka také hned označil za „lobbistu některých zájmových skupin,“ jak referovala Česká televize. Zelení však tvrdí, že jsou jednotnější než kdy dříve, chtějí se vrátit do sněmovny a sestavit stínovou vládu. „Myslím, že zelení prožívají restart, a doufám, že to bude i comeback,“ řekl České televizi Ondřej Liška.DJ si myslí, že restart při pondělí nemůže škodit a posílá tedy píseň s tématikou restartu.

10:00
Pojišťovna bude jednatDnes se poprvé sejde správní rada VZP v novém složení. Očekává se odvolání ředitele Pavla Horáka a šéfa správní rady Marka Šnajdra (ODS). Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce do vedení prosadit své spolupracovníky Zdeňka Kabátka (dosud na ministerstvu vrchní ředitel pro ekonomiku, měl by být ředitelem VZP) a Petra Noska (ministrův náměstek, měl by se tát šéfem správní rady). Ve hře jsou ale i další scénáře, rozhodne dnešní jednání.Očekávají se turbulence, DJ a britská zpěvačka Kate Nash každopádně přejí ministrovi a jeho kolegům příjemný let.

10:15
Vánoční strom ležící spícíNyní jedna zpráva pro uklidnění: vánoční strom pro Prahu bude dnes celý den klidně spočívat uskladněn v pražských Stodůlkách. Přivezli ho sem z lesů knížete Jerome Colloredo–Mansfelda na Rokycansku, o půlnoci bude přesunut na Staroměstské náměstí a hrdě vztyčen. I když asi ne s takovou parádou, jako vánoční strom rodiny Obamových.

10:29
Medveděv podporuje osvobození Pussy Riot. Pomůže to?Ruský premiér Dmitrij Medveděv se opět zasazuje o osvobození zbylývh dvou členek Pussy Riot, které zůstávají ve vězení. Píšou o tom ruská média s odkazem na francouzskou agenturu AFP a deník Le Figaro. Podle něho mladé ženy už zakusily, co je to vězení. „Když počítáme dobu, kterou strávily ve vězení v době soudního procesu, myslím, že už ví, co je to vězení,“ říká v rozhovoru Medveděv. Za Pussy Riot se postavil už na začátku listopadu, zatím to ale na případ nemělo žádný dopad.Koncem minulého týdne Maríju Aljochinovou převedli na její vlastní žádost na samotku, jelikož si stěžovala, že ji spoluvězeňkyně vyhrožovaly násilím…Jak si vykládat snažení Dmitrije Medveděva? Naše kolegyně Naďa Straková, která kauzu sleduje, má za to, že věc má dvě vysvětlení. Zaprvé: je opravdu tak odvážný a nebojí se říct svůj názor, který se liší od prezidenta. (Jak si jistě vzpomínáte, Vladimír Putin považuje jednu z členek za antisemitku, alespoň to minulý týden řekl Angele Merkelové. Ale chudák Putin si to popletl - čtyři roky stará akce, kterou měl na mysli, si brala na paškál antiimigrantskou a antimenšinovou politiku bývalého starosty Jurije Lužkova…) Nebo zadruhé: tandem Med-Putin má nějakou dohodu a Medveděv se nyní snaží získat zpět alespoň část důvěry, která mu loni značně klesla poté, co s Putinem oznámili prohození rolí…

11:20
Bývalý vedoucí strážníků před soudem. Je mu to lítoZačal proces s bývalým ředitelem pražské městské policie Vladimírem Kotroušem. Je obviněný z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.  Dle serveru Tyden.cz, který je na místě, byla zatím přednesena obžaloba. Viní jej z toho, že od Josefa Jíši, majitele autoservisu, který se stará o vozový park městských strážníků, požadoval úplatky. Mělo jít o pravidelné platby (pět procent z fakturace firmy) za to, že on a blíže neurčení pracovníci magistrátu zajistí, aby lukrativní zakázky od strážníků dostávala i nadále Jíšova firma. Od Jíši měl dostat 200 tisíc korun a o dva dny později 150 tisíc - s penězi ve služebním voze byl zadržen.Kotroušova verze se liší. U soudu tvrdí, že peníze mu nabídnul sám Jíša a on je přijal, až když se jeho rodina dostala do finančních problémů. Připouští však jen převzetí 150 tisíc. „Vím, že jsem udělal velkou hloupost a na to doplácím.Je mi to líto,“ uvedl.DJ je to také líto, ovšem zpěvákovi Ice T však p. Kotrouše ani jiných policajtů líto není. Opravdu vůbec, citlivější čtenáři pozor!

12:36
Egypťané se bouří proti „novému faraonovi“V Egyptě pokračují protesty proti dekretům prezidenta Mursího. Dekrety, vyhlášené minulý čtvrtek, uzákonily, že v politických otázkách bude mít prezident vždy poslední slovo a proti jeho rozhodnutí není odvolání. Žádný justiční orgán například nemá právo rozpustit parlament, který sepisuje novou ústavu.Vystupuje proti tomu Nejvyšší soudní rada, podle státních médií se dnes soudci s prezidentem sešli a čeká se, zda najdou kompromis. Mursího kritici na několika místech zapálili sídla fundamentalistického hnutí Muslimské bratrstvo. V posledních hodinách bylo zraněno asi 60  lidí ve městě Damanhur v deltě Nilu a zabit byl teprve patnáctiletý chlapec - údajný člen bratrstva. Protesty pokračovaly také v kahirské čtvrti Tahrír, podle BBC však dnes dopoledne utichli.Video BBC z místa zde.

13:32
ČEZ má problémy v Albánii. Prý za 5 miliardServer iDNES píše: „Pokud ČEZ okamžitě odejde z Albánie, prodělá 200 milionů eur, tedy zhruba pět miliard korun. Zabrání však dalším ztrátám v zemi, kde firma válčí s úřady. Výši možné ztráty vypočítala ratingová agentura Moody's.“Pokud by se ČEZ rozhodnul k odchodu, musel by odepsat 102 milionů eur za investici do albánské distribuční společnosti i dalších téměř 100 milionů eur, které dosud do své albánské divize CEZ Shpërndarje převedla. Ztráty může ČEZ zmírnit, pokud se mu podaří uplatnit záruku ve výši 60 milionů eur, kterou mu při vstupu do Albánie poskytla Světová banka.Všechny výdaje se nicméně promítnou do celkového hospodaření skupiny ČEZ, jejímž většinovým akcionářem je stát. Albánská divize ČEZ Shpërndarje je dlouhodobě ztrátová, tamní zákazníci neplatí za elektřinu. Spor se vyostřil před deseti dny, kdy firma odstřihla od dodávek elektřiny tamní vodárny. Soud v Tiraně však ČEZu nakázal, aby je opět připojila a pohrozila odebráním licence.DJ pochopitelně hned myslí zejména o odběratele elektřiny z řad albánských elektrických kytaristů.  Co bude oblíbený band VOTRA bez ČEZ?

14:32
Měď je Cuprum a nemá se krástNa jedenáct se zvýšil počet lidí obviněných při razii Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve věznici v Ostravě-Heřmanicích. Mezi stíhanými jsou čtyři dozorci a sedm „civilů". Vězni třidili v káznici měď, ovšem dozorci měli vypracovaný systém, jak část mědi dostat z věznice a prodat - byli zadrženi zrovna když vyváželi z areálu 1400 kilogramů mědi v hodnotě za 180 tisíc korun. Vyšetřování  vyvrcholilo o víkendu razií s krycím jménem Cuprum. Nyní GIBS zkoumá, jaké škody vznikly a kdo za ně byl odpovědný.DJ se domnívá, že by bývalo lépe, kdyby vězni napříště místo mědi třídili umakart. Nechtěl by ho někdo?

15:17
Ehud Barak na odpočinkuIzraelský ministr obrany Ehud Barak překvapivě oznámil rezignaci. Prý odchází i z politiky a nehodlá kandidovat v lednových volbách. Spekulovalo se přitom, že nedávný vojenský zásah proti pásmu Gazy jeho straně Nezávislost získal znovu podporu lidí.Své rozhodnutí zdůvodnil zájmem věnovat se rodině a uvolnit místo v politice novým tvářím.Jak řekl, politika „nebyla nikdy jeho vášní.“ Většinu života strávil v armádě. Vstoupil do ní v roce 1959 jako mladík z kibucu a zůstal šestatřicet let. Působil v jednotce Sajeret Matkal, určené pro akce v nepřátelském území, vedl zátah proti atentátníkům, kteří zaútočili na izraelské sportovce na olympiádě v Mnichově, a tak dále. Dobrodružnou a úspěšnou armádní kariéru ukončil v 90. letech, vstoupil do politiky a stal se ministerským předsedou, později ministrem obrany. Miláčkem publika ale nikdy nebyl, Guardian o něm píše jako o „muži, kterého každý rád neměl rád“.DJ nemá, co by dodal, pustí raději píseň, která by se mohla líbit čtenářům i p. Barakovi.

16:18
Prý lepší než FacebookWei Xin je nová čínská sociální síť. Počet uživatelů rapidně stoupá. „Je to poprvé, co má nějaký webový produkt potenciál vytvořit nový trend a možná překonat Facebook,“ píše server Spiegel.de. Vývojář Wei Xin, IT gigant Tencent, nalákal během dvou let 200 milionů Číňanů - Facebooku to trvalo pět let. Snaží se teď získat klienty také v dalších zemích, nejprve v Asii, potom z celého světa. „Pokud ovšem cizinci uvěří službě z "říše cenzury,“ dodává Spiegel.de.„Jednoduché flirtování,“ je prý jedna z věcí, na kterou Wei Xin láká Číňany. Prý klidně s čínskou princeznou.

17:10
Jednání o oteplování V katarské metropoli Dauhá byla dnes zahájena 18. konference OSN o změnách klimatu. Delegáti z téměř 200 zemí světa by měli na schůzce rozhodnout o budoucnosti Kjótského protokolu o snižování exhalací skleníkových plynů. Jeho platnost vyprší na konci roku,  pravidla pro další období ale nejsou zatím zdaleka dojednána. Není ani jasné, kdo u dodhody setrvá - například Rusko či Kanada odmítají další závazky.Není to zrovna dobrá zpráva, vzhledem k tomu, že množství CO2 v atmosféře je nejvyšší za posledních patnáct milionů let a přibývá klimatických katastrof jako je sucho v USA či tání v Antarktidě.DJ doporučuje si přečíst k tématu článek Martina Uhlíře  na straně 16 nového Respektu a pustit si elektronického guru. Jan Bang vystupuje prý také večer v Akropoli. 

17:45
Okamura se rozmyslel, Bobošíková se ještě rozmyslíJak jsme začali, tak dnes i skončíme. Tomio Okamura se rozhodnul, že se na Nejvyšší správní soud (NSS) kvůli počtu podpisů obrátí. „Jediným správným řešením je, aby ministerstvo překontrolovalo všech více než 61 tisíc podpisů, co jsem odevzdal, aby to bylo správné,“ řekl serveru Tyden.cz Okamura. Na NSS žalobu doručí zítra a je připraven se svých práv domáhat případně i u Ústavního soudu. Jana Bobošíková žádala na vnitru o kontrolu sčítání, ale neuspěla. „Na žalobě pracujeme, a jestli ji budeme, nebo nebudeme podávat, se rozhodneme ve středu. Spíš se kloníme k tomu, že ano,“ řekla Bobošíková serveru Tyden.cz.DJ by ve všem tom zmatku s podpisy skoro zapomněl, že Rolling Stones vyjeli včera na turné k padesátiletému výročí vzniku kapely. Na rozloučenou s dneškem tedy jedno video ze včerejška a přání pěkného zítřka. DJ děkuje milým čtenářům za pozornost!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].