Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 7. 12. 2012

Blíží se prezidentské volby a objevují se stále nové infografiky a přehledy kandidátů • Autor: Milan Jaroš
Blíží se prezidentské volby a objevují se stále nové infografiky a přehledy kandidátů • Autor: Milan Jaroš

08:00
Držte si klobouky, začínáme…Teploty se v tuto chvíli pohybují okolo -3°C, obloha je jasná, v západních Čechách a na Vysočině sněží. V odpoledních hodinách se můžeme těšit na namrzající srážky a následné náledí. Podle ČHMÚ bude dnešní předpověď přesná na 95%.

  • Před osmi lety nás opustila zpěvačka Zuzana Navarová
  • Američané si připomínají „Den hanby“ - vyročí japonského útoku na Pearl Harbor v roce 1941
  • Slaví se Mezinárodní den civilního letectví
Píseň č. 1

09:00
Co s Hámidem? Co s Afghánistánem?Afghánský prezident Hámid Karzáj - před deseti lety symbol nadějí na nový Afghánistán, dnes muž, kterého by nejraději řada lidí neznala. Američané v něm ani po deseti letech nezískali jasného vůdce a Afghánci samotní mu přezdívají „prezident Kábulu“. Pro velkou část z nich je pouhým jménem, podobně jako je kábulská vláda pouhým slovem.Karzaj je ovšem čím dál kritičtější k USA a koalici států působících pod hlavičkou mise ISAF. Včera poskytl exkluzivní rozhovor americké televizi NBC a ve Washingtonu z něj asi moc nadšení nebyli:

  • Není si prý jistý, zda-li al-Kajdá skutečně existuje v té formě, v jaké se o ní mluví. A zda-li by ji Američané měli hledat právě v Afghánistánu.
  • Korupce prý v Afghánistánu je, ale týká z velké části rekonstrukčních projektů, které kábulská vláda nemá pod kontrolou. Západ ji prý možná toleruje proto, aby mohl Kábul oslabit.
  • Američané Afgánce osvobodili od Talibanu, za což jim patří dík, ale po deseti letech stále válčí bez ohledu na ztráty civilistů.
  • Terorismus prý nemůže být poražen pomocí útoků na afghánské vesnice a domovy.
Jinak řečeno za nestabilitu země mohou hlavně Američané a jejich spojenci.Co na to Američané? Oficiálně jde vše podle plánu. Na konci roku 2014 se jejich armáda stáhne a odpovědnost převezmou afghánské složky. Skutečné boje s povstalci probíhají v několika málo provinciích a celkově se situace zlepšuje. Neoficiálně už jde americké vládě pouze o to, jak z vyčerpávajícího konfliktu vycouvat a neztratit zcela tvář. Ne že by se vojákům nedařilo. Za deset let se toho v Afghánistánu hodně změnilo. Ale bylo by potřeba mnohem víc času a peněz. A krve. Slovy jednoho washingtonského diplomata - „Teď už jde jen o to odejít. A dalších dvacet let o té zemi neslyšet“.Full story here…

10:00
Jak svítíme?Agentura NASA odhalila na svém webu družicové snímky zachycující noční planetu Zemi. Zatímco většina družic určená pro snímkování zemského povrchu pracuje nad sluncem osvícenou polokoulí, satelit projektu Suomi NPP zvládne díky citlivým optickým senzorům zachytit světlo produkované samotnou zemskou atmosférou nebo klidně osvětlení lodi uprostřed oceánu. Noční mapa Země byla sestavena ze snímků pořízených během 312 obletů družice kolem naší planety. Část byla pořízena v dubnu a část v říjnu. Jednotlivé snímky různých oblastí byly pořízeny během bezoblačných nocí, takže výsledná „mapa“ působí jako letecký snímek nočního města.Výsledek stojí za shlednutí…

11:00
Ministerské tanečkyBzukot kolem ministerských škatulat nabývá na intenzitě. Na dnešním jednání K9 řešili koaliční partneři slučování resortů a samozřejmě také to, na které „dvojžidli“ bude kdo sedět. Premiér Nečas stále trvá na tom, že obchod, při kterém ODS získá kromě průmyslu i dopravu a přenechá za to straně LIDEM obranu, je logický.Logický možná. Pro stranu ODS. Zda-li „logický“ ale znamená také „dobrý“ pro slučovaná ministerstva, to je otázka. Nemluvě o tom, že většina občanů stejně nedokáže rozluštit rébus, jak předsedkyně před volbami neexistující strany může z ničeho nic řídit nějaké ministerstvo.Přisadil si i prezident Václav Klaus, který novinářům sdělil, že statní vojáci „křehkou dívenku“ Peake nepřijmou. Možná šéfka resortu obrany kontrovala prohlášením, že ráda pana prezidenta v osobním rozhovoru přesvědčí o tom, že žádná křehotinka není.Ptal jsem se několika vojáků, jestli nakonec ten Vondra nebyl lepší. Nebyl. Prý je to prašť jako uhoď. Poslední, koho vojáci +/- brali jako „svého“ ministra, byl Jiří Šedivý. Můžete namítnout, že vojáci tu nejsou od toho, aby měli rádi svého ministra. Ale sebevědomí, s jakým Karolina Peake mluví o svém možném angažmá v čele obrany, by jí mohli závidět i příslušníci speciálních jednotek.
Posílám nekřehké dívence písničku…

12:00
Prezidentské grafyS tím, jak se blíží prezidentské volby, objevují se stále nové infografiky a přehledy toho, kdo co řekl, kdo měl lepší prezentaci, kdo vypadá lépe na fotkách, kdo jak bydlí atd. Zkrátka - síť je plná kandidátů. Včera tuším iDnes.cz „odbarvoval“ pomocí Photoshopu Vladimíra Franze, dnes Aktuálně.cz zarámovalo kandidáty do slušivých pláství a seřadilo hezky vedle sebe. Máte-li před obědem trochu času, můžete se podívat na to, jak si kdo stojí a kdo má jak blízko k nejrůznějším tématům.Já zatím dojdu vyvenčit psa…

13:00
Hazardní okénko: právo je na straně obcí. I zpětně.Podle nálezu Nejvyššího správního soud (NSS) měly obce právo účastnit se řízení o videoloterních terminálech i před 1. lednem tohoto roku. Počínaje letošním rokem jim možnost vstoupit do řízení zaručuje zákon, což jim umožňuje postavit se proti rozhodnutím ministerstva financí. NSS přišlo s verdiktem, že lze uplatnit názor ústavních soudců, kteří změnu legislativy umožnili, i na dříve započaté spory.„Ústavní soud i ve vztahu k v minulosti vydaným povolením k provozování interaktivních videoloterních terminálů zjevně přiřkl prioritu zájmu obcí na ochraně jejich veřejného pořádku před legitimním očekáváním provozovatelů těchto terminálů", uvedla k rozhodnutí předsedkyně senátu JUDr. Lenka Kaniová.Dobrá zpráva!

14:00
Mapa londýnských náletůDnes byl veřejnosti představen výsledek rok trvajícího projektu Bomb Sight. Tým vědců z Portsmouthské univerzity digitalizoval záznamy o německých náletech na Londýn z dob Bitvy o Británii a vytvořil na jejich základě interaktivní mapu.Každá letecké bomba, která mezi 7. září 1940 a 11. květnem 1941 opustila pumovnici německého bombardéru a která byla zaznamenána, má na mapě vlastní záznam.Původní mapy náletů a jejich následků byly digitalizovány, následně došlo na geolokaci jednotlivých výpovědí o tehdejší letecké kampani Luftwaffe z Národního archivu. Následně byli přidány výpovědi pamětníků zaznamenané BBC a fotografie z Imperiálního vojenského muzea.Mapa projektu zde…

15:00
sKarta zkrocena…Kartu, která byla na začátku dobrým nápadem, a která se později začala podobat vynálezu, nad kterým jeho tvůrce ztratil kontrolu, se snad podařilo zkrotit. Dojde ke změně pravidel jejího použití a pro většinu držitelů se tak stane „pouhou“ průkazkou. Nikoliv nezbytností pro výplatu státní podpory. Dohodla se na tom vláda s vedením České spořitelny, která kartu provozuje."Povinná platební funkce sKarty bude určena jen pro příjemce dávek pomoci v hmotné nouzi, u nichž existuje podezření, že zneužívají tyto dávky na jiné účely, například gamblerství ," uvedl na tiskové konferenci po jednání se Spořitelnou Petr Nečas.sKarta, díky které mohla Česká spořitelna podle kritiků získat citlivá data tisíců lidí, tak bude nadále pouze jednou z alternativ pro výběr a platby příjemců státních podpor. Navíc samotné výplaty budou pro držitele karty bezplatné. Respekt se tomuto tématu věnoval v tomto článku.

16:05
Emiráty vymazaly Izrael z mapyNe, nebojte se. Na Blízkém východě nezačala další válka. Pouze Spojené arabské emiráty postoupily do vyššího levelu ve hře zvané "ignorujeme Izrael". Že se jako občan státu Izrael do Emirátů nepodíváte, to není žádná novinka. A nepomohlo by vám ani to, kdybyste náhodu byl izraelský Arab.Teď, zdá se, přestal Izrael existovat také pro státní aerolinie Etihad. Na jeho interaktivních mapách světa, kde má každý stát své jméno, je území Izraele pouze bezejmeným flekem. A to včetně Jeruzaléma.Zajímavé je, že Air Berlin, který je z 30% vlastněn právě Etihadem, létá do Izraele několikrát do týdne.Strange world indeed…

17:00
Konec světa nebudeAlespoň na Slovensku ne.Slovenská akadémia vied umístila na své stránky poměrně detailní prohlášení o tom, že konec světa za pár dní nebude. Podobně už asi před týdnem postupovali v Rusku, kde prý lidé v některých lokalitách stejně lidé kopou zemljanky a tvoří si železné zásoby potravin.Na Slovensku situace tak daleko nedospěla, ale stejně je asi lepší všechno pořádně vysvětlit.K celé této taškařici je třeba přistupovat konzistentně. Buď na konec světa věříte a pak nemá cenu kupovat si tříměsíční zásobu konzerv. Maximálně tak láhev dobrého vína a najít si místo, odkud bude dobrý výhled. Pokud nevěříte, tak to prostě bude normální pátek. V čtyři to zapíchnete v práci a půjdete se poprat o poslední slušný vánoční stromek.

17:30
A to je všechno, vážení…Děkuji vám za pozornost a přeji hezký víkend!A protože má o víkendu mrznout, tak si pustíme jedno tematické video:Sněžná akrobacie yellowstonské lišky…+Poslední píseň dnešního dne v podání legendární Cass Elliot…

17:46
Exilový šéf Hamasu v Palestině a poprvé v GazeNáš milý dj se již rozloučil, ale my tu máme ještě jednu klíčovou událost dne - exilový šéf radikálního islamistického hnutí Hamas Chálid Mišal zavítal do Palestiny po 45 letech. Svoji úplně první návštěvu v pásmu Gazy nazval třetí narozením. Druhé bylo přežití útoku izraelských agentů v roce 1997 v Jordánsku a první skutečné narození v roce 1956. Izrael Mišalovu návštěvu v Gaze oficiálně nekomentuje. Podle neoficiálních zpráv ji ale izraelský premiér Netanjahu vítá, jelikož může Hamas a Fatah ještě více rozdělit. Na zítřejší den má Mišal připraven projev k tisiícúm Palestincům.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].