Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 17. ledna 2014

Výpočty českých fyziků mají zrychlit americké ponorky ma jaderný pohon. • Autor: ČTK, AP
Výpočty českých fyziků mají zrychlit americké ponorky ma jaderný pohon. • Autor: ČTK, AP

08:00
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!Rok se s rokem sešel a autor těchto řádků je tu pro vás plně k dispozici i v novém roce 2014. Co nám přinese? Těžko říci, jsme teprve na počátku. Ale už nyní si můžeme říci, že minimálně dnešní den bude velmi pěkný, protože si ho zpříjemníme mnoha pěknými písničkami. Ale když máme ten nový rok, začneme tentokrát netradičně a pustíme si pro začátek jednu pěknou ne úplně písničku.

08:37
Gratulujeme Transvaalu, Fairfaxovi a v neposlední řadě Skanderbegovi!!!Z dnešních výročí tradičně vybíráme: před 162 lety Británie uznala nezávislost Transvaalu; před 123 lety svrhlo americké námořnictvo vládu královny Liliukalani; před 302 lety se narodil olomoucký rektor Jan Matěj Butz z Rollsbergu; před 94 lety se narodil hráč ping pongu Bohumil Váňa; před 402 lety se narodil generál Thomas Fairfax; před 92 lety se narodil hrdina Stěpan Vajda; před 546 lety zemřel válečník Gjergj Kastrioti Skanderbeg; před 37 lety zemřel vrah Gary Gilmore.Autor těchto řádků musí přiznat, že mu tyto události prakticky vůbec nic neříkají. To nám ale nebude tato krásně kulatá výročí kazit. Takže to pěkně oslavme jednou pěknou oslavnou písničkou.

09:16
Vitana uvaří za vás. Tak si ji kupte za miliardu a uvidíte, co předvede!iDnes.cz píše, že i kvůli radikálnímu poklesu zájmu zákazníků o bujony, dochucovací směsi a instantní polévky se schyluje k významnému obchodu. Podle informací MF DNES získá do několika měsíců nového majitele tradiční značka instantních potravin Vitana, která patří norské skupině Orkla. Předpokládaná prodejní cena se podle odhadů a spekulací z trhu pohybuje kolem 800 milionů až jedné miliardy.Autor těchto řádků musí přiznat, že na produktech firmy Vitana vyrostl, neboť při trempování patřily k základní výbavě výletníka lačného dobrodružství. Sice se těmto výrobkům přezdívalo Blitana, to však nic neměnilo na jejich popularitě, koneckonců nic jiného se vzhledem k monopolnímu postavení firmy na trhu ani koupit nedalo. Norům proto přejeme dobrý obchod, ať ale značka dál zůstane taková, jaká je, abychom měli na co vzpomínat. A k tomu si pustíme jednu pěknou polévkovou písničku.

10:00
Za dívání na fotbal se bude platit. Neměl by spíš fotbal platit divákům?Insider.cz píše, že derby pražských S či jiné šlágry kola tuzemské fotbalové ligy se budou od pozdimu vysílat na placených kanálech, zbylé zápasy se pak objeví ve vysílání volně šířených televizních stanic. V televizi bude k vidění tři až pět utkání z každého kola. V souvisosti s placenou televizí se nejčastěji hovoří o Digi Sport. Pokud bude zvolena varianta čtyřletého televizního kontraktu, mohla by jeho hodnota vystoupat až k 540 milionům korun, reálnější je asi suma 480 milionů korun.Autor těchto řádků musí přiznat, že na tuzemskou ligu v televizi občas kouká. Že by za to však měl platit, natož 480 milionů korun, to mu přijde poněkud nefér. Dokonce je přesvědčen, že platit by se mělo naopak jemu, že je schopný se na něco takového vůbec dívat. A klidně i těch 480 milionů, za tu oběť to není tak moc. S platbou se dotyční mohou stavit přímo v karlínském sídle Economie, autor těchto řádků se tam většinou někde pohybuje, tak si ty peníze může vyzvednout osobně. Než se tomu tak stane, pustíme si jednu pěknou fotbalovou písničku. 

10:38
Když pracujete v utajení, neupozorňujte na sebe majákem!!!Ministr dopravy Zdeněk Žák chce ještě do konce svého mandátu rozšířit okruh vyvolených, kteří mohou na svých služebních autech používat výstražný modrý maják. Právo přednostní jízdy by měli mít nově všichni tři šéfové tajných služeb. Ředitelé civilní kontrarozvědky (BIS), civilní rozvědky (ÚZSI) a Vojenského zpravodajství se tak zařadí mezi politické špičky, jako je prezident, šéfové parlamentních komor a ministři.Autor těchto řádků má obavu, jestli to náhodou pan Žák trochu nepopletl. Tajné služby přece mají být tajné, jak už jejich název napovídá. A když chce být člověk tajný, není úplně vhodné, aby na sebe upozorňoval modrým majákem. Leda že by to byl nějaký speciální modrý maják, který není vidět a slyšet. To by pak šlo. Žákovi každopádně posíláme jednu pěknou tajnou písničku.

11:20
Když vyrábíte atomové zbraně, přemýšlejte, kam je chcete poslat!!!Podle informací Týdne.cz analytici poprvé spočítali, co stojí americké daňové poplatníky jaderný arzenál Spojených států. V příštích 30 letech do nich budou USA investovat jen těžko představitelných tisíc miliard dolarů. Uvádí to studie renomovaného soukromého institutu CNS (James Martin Center for Nonproliferation Studies). Koncem loňského října měly USA 1688 strategických jaderných hlavic, které šlo transportovat 809 raketami dlouhého doletu, ponorkami nebo bombardéry. Jen v letech 2024 až 2029 má být podle dosavadních plánů uvedeno do provozu pět nových strategických ponorek, 72 bombardérů dlouhého doletu a 240 nových mezikontinentálních raket.Autor těchto řádků uznává, že jsou to vysoká čísla. Kam by se dalo 1688 jaderných hlavic vůbec transportovat? Na Mars, až na nás zaútočí? Možná. Zároveň by ho ale zajímalo, kdy někdo spočítá, kolik stojí jaderný arzenál Rusko a Čínu a kam chtějí oni transportovat svoje hlavice, když už bude na Marsu plno. Do Spojených států? Možná. Každopádně my si zatím pustíme jednu pěknou jadernou písničku.

12:00
Nová vláda: kluci, holka a Stodůlka!!!Podle iDnes.cz se novou ministryní práce a sociálních věcí stane Michaela Marksová Tominová. iDNES.cz to potvrdil sám Bohuslav Sobotka. Kolem půl druhé po poledni se Sobotka z Lidového domu vypraví na Pražský hrad, kde bude v 15 hodin jmenován jedenáctým premiérem samostatné České republiky. Z Hradu už odjede s policejní ochrankou, kterou na rozdíl od Petra Nečase přijme. Nehodlá se stěhovat do Kramářovy vily, zůstane bydlet s manželkou a dětmi v pražských Stodůlkách.Autora těchto řádků pochopitelně zaujala především poslední informace. Dát přednost Stodůlkám před Letnou, to už vyžaduje jistý svérázný životní názor. A nebo Sobotka zjistil, co se na Letné chystá v únoru, kdy bude celá zabraná k podivné olympijské taškařici, tak se bojí, že by mu fanoušci řvali pod okny: Hadamčík ven, Hadamčík ven, Hadamčík ven!!! Sobotkovi každopádně posíláme jednu pěknou stodůlkovskou písničku.  

12:39
Zemřel muž, který vyhrál soutěž o nejdelší odmítnutí vzdát se USA!Novinky.cz píší, že ve věku 91 let včera zemřelv Tokiu Hiró Onoda, muž, který na konci druhé světové války bojoval na Filipínách a nevzdal se ani poté, co Japonsko kapitulovalo a válka skončila. Z džungle vyšel až po 29 letech. „Jakožto zpravodajskému důstojníkovi mi bylo přikázáno vést guerillovou válku. Kdybych rozkaz nesplnil, bylo by mi hanba – jsem velice soutěživý,“ vysvětlil stanici ABC v roce 2010.Tak tenhle příběh si autor těchto řádků pamatuje ze svého dětství. Buď o tom psal nějaký deník, nebo Mladý svět. Každopádně mu Onodaova soutěžovost přišla nesmírně sympatická a při letních táborech mu byla vzorem, jak splnit například bobříka samoty spočívajícího v denním skrytém pobytu mimo tábořiště. Upřímně řečeno, 29 let by to ale nevydržel, navíc na Filipínách, kde se nedá výkon zpestřit skrytým pobytem v restauraci. Onodaovi posíláme jednu pěknou japonskou písničku. 

13:20
V Akropoli se dnes bude vzpomínat na Mejlu!!!Lidovky.cz píší, že dnes někdejší spoluhráči z kapely The Plastic People of The Universe připomenou nedožité 63. narozeniny Milana „Mejly“ Hlavsy v pražském Paláci Akropolis. Každoroční koncert doplní projekce fotografií i dosud nepublikované videomateriály z 80. let.Autor těchto řádků koncert sice nestihne, ale atmosféru tam má rád, k plastikům se ten vydýchaný vzduch a fronty na pivo tak nějak sympaticky hodí, rozhodně víc než Národní divadlo, kde už si zahráli také. Ke vzpomínce na Mejlu, od jehož smrti před pár dny uplynulo neuvěřitelných třináct let, si pustíme jednu pěknou Mejlovu písničku.

14:01
Obamové je padesát! A její ofině rok!!!Při příležitosti dnešních padesátin Michelle Obamové přináší Magazín.aktuálně.cz seznam 15 věcí, které jste o americké první dámě nevěděli. Například že před inaugurací manžela v lednu 2013 změnila účes a přešla na ofinu.Autor těchto řádků musí říci, že je rád, že teď už to o té ofině ví. Koneckonců kdyby náhodou Obamovou někde potkal, mohl by ji jinak přehlédnout či si ji s někým splést. Teď už si bude na ženy s ofinou dávat pozor. Obamové k narozeninám posíláme jednu pěknou obamovskou písničku.

14:49
Když se chcete vyfotit v pračce, může to být pro vás nebezpečné!!!iDnes.cz píše o zajímavém fenoménu jménem riccing. Pojmenován je po herečce Christině Ricci, která měří pouhých 155 centimetrů. Na snímcích zveřejňovaných na internetu dokládá, jak je skladná: už se vyfotila v pračce, v ledničce i ve dřezu. Twitter teď zaplavují snímky lidí nacpaných v nejrůznějších malých prostorách. Stává se z toho podobný fenomén, jako planking, jehož podstatou je položit se rovně jako prkno tváří dolů na nějaké nezvyklé místo a svoji fotografii pak umístit na internetové sociální sítě. Ten je ale mnohem nebezpečnější a vyžádal si už i oběti na životech.Autor těchto řádků musí přiznat, že v jeho případě by byl nebezpečný i riccing. Do pračky by se totiž nacpal jedině v případě, že by se celý rozřezal, jenže to by pak byl mrtvý, čili by se do ní stejně nenacpal. A navíc by to asi nebyly pěkné fotografie. Maličké Ricci posíláme jednu pěknou maličkou písničku.

15:20
Když kradete víno, nedělejte z něj víno!!!Jak píší, Novinky.cz, jen krátce se mohl devětapadesátiletý muž radovat z ukradených 400 kilogramů hroznů odrůdy rulandské bílé na vinici v Brodě nad Dyjí na Mikulovsku. Měly se použít na výrobu ledového vína, které bude letos kvůli nepříznivému počasí velkou vzácností. Z policejního vyšetřování vyplývá, že muže napadlo ukrást hrozny po zhlédnutí televizní reportáže právě o ledovém vínu. Sklizeň muž odvezl do nedaleké obce před svůj vinný sklep. V tu chvíli ho ale zastavila policejní hlídka s žádostí o vysvětlení toho, kde k hroznům přišel. Následně se muž přiznal ke krádeži.Autor těchto řádků si umí tu situaci věrně představit. „Ahoj, Pepo, ty děláš ledový víno? Dyť už máš dávno sklizeno, kdes k tomu přišel?“ „Ježiši nazdar, Karle, noooo… Mi ho přivez starej Milčík, že neví, co s ním má dělat, tak ať si ho vemu…“ „Milčík, ten to přece před Vánocema celý prodal, že už ho z toho bolej záda. Hele, Pepo, nekecáš náhodou? Že tys ty hrozny ukrad!“ „Ježiši neukrad, sem si je jen pučil, fakt čestně!“ „Víš co, Pepo, tak nám to hoď do auta a pojedeme si to vyřikat do tepla, jo?“ „Kurva, Karle, ty seš fakt fízl, já to dycky věděl…“ Do Broda nad Dyjí posíláme jednu pěknou vinařskou písničku.

15:30
Klaus mladší už není ředitelem PORGVáclav Klaus mladší, syn exprezidenta Václava Klause, oznámil, že po patnácti letech odchází z postu ředitele Prvního reálného gymnázia v Praze (PORG). V dopise zveřejněném nyní na stránkách školy napsal, že důvodem jsou spory s hlavním mecenášem PORG a předsedou správní rady, bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem. Proto ve čtvrtek podal do jeho rukou rezignaci. „Důvodem jsou naše rozdílné pohledy na směřování a úroveň školy, rozdílné názory na věci pedagogické, rozdílné hodnocení pedagogických pracovníků, náborových akcí a podobně,“ stojí  v dopise. „Vzhledem k tomu, že Správní rada i zřizovatel jsou většinově v rukách Dr. Romana, je nasnadě, která z koncepcí má prioritu. Moje nabídka, že PORG vrátí Dr. Romanovi veškeré jím věnované prostředky včetně úroků a bude dál existovat bez jeho vlivu – byla odmítnuta. A protože v mém případě jde o principiální záležitosti – nezbývá než rezignovat.“Tak jednu odchodovou

16:02
Co Gayetová žere na Hollandovi? Nejspíš jeho mozek. Je snad Gayetová zombie?iHned.cz píše, že podle francouzského bulvárního časopisu Closer vztah prezidenta Françoise Hollanda s francouzskou herečkou Julií Gayetovou není zdaleka jen rozmarem či novým milostným románkem. Trvá totiž už dva roky. Oficiální partnerka Valérie Trierweilerová se po rozhovoru s prezidentem zhroutila.Autor těchto řádků si dal tu práci a našel si fotografie Gayetové. A klade si otázku, co na Hollandovi tahle krasavice vidí. Že by měl také sexy mozek? Nejspíš, Hollandovi tedy posíláme jednu pěknou sexy písničku. 

16:40
Jitka Čvančarová se zřejmě opalovala v krematoriu!!!Super.cz píše, že herečka Jitka Čvančarová je po dovolené opálená „úplně všude“.S tím autor těchto řádků nemůže souhlasit. Ví totiž o několika orgánech, včele s těmi vnitřními, které se prostě opálit nedají. Leda že by Čvančarová podstoupila během dovolené kremaci, to by mohlo být. Čvančarové tedy posíláme jednu pěknou kremační písničku. 

17:21
„Fanoušci geocachingu, pozor! Hledejte novou kešku s Janem Palachem“Ne, autor těchto řádků si kupodivu tento titulek nevymyslel. Vypůjčil si ho od iDnes.cz, který jím anoncuje akci Univerzity Karlovy, jež pro připomenutí 45 let od upálení svého studenta Jana Palacha připravila hru pro příznivce geocachingu. Do širšího centra Prahy umístila schránku, při jejímž objevování se hledači seznámí s Palachovým životem. Autor těchto řádků musí při této příležitosti uctivě sklonit hlavu a přiznává, že takový titulek by nevymyslel. iDnesu posíláme jednu pěknou keškovskou písničku. 

17:43
Dnešní DJ se s vámi loučí……a přeje vám krásný zbytek nového roku. Mnohokrát se během něj znovu potkáme, takže si můžeme zkontrolovat, jak nám to všechno jde, jestli neděláme moc hokus-pokusů. A k tomu si na rozloučenou pustíme jednu pěknou hokus-pokus písničku.Mějte se pěknějhv

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].