Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 16. 9. 2011

Musíme zajet na chatu, musím se podívat se na tatu... • Autor: Milan Jaroš
Musíme zajet na chatu, musím se podívat se na tatu... • Autor: Milan Jaroš

08:00
Dobré ránoVítejte u posledního vysílání tohoto týdne. Venku je zatím celkem zima, ale přes den se ještě určitě ohřejeme. Těšit se můžete na klasickou směsku vážných a méně vážných zpráv + několik hudebních vykopávek nejrůznějších žánrů.Pro začátek si také neodpustím výčet několika událostí a výročí, které se váží k dnešnímu datu:

  • Narozeniny má zpěvák Pavel Bobek (ročník 1937).
  • Také legenda B.B. King dnes slaví (narodil se v roce 1925).
  • Juan Perón byl v roce 1955 sesazen z postu prezidenta Argentiny.
  • V roce 1959 byl v New Yorku předvedena první funkční kopírovací stroj Xerox 914.
  • Čtyři roky uběhly od střelby na náměstí Nisour v Bagdádu. Kontraktoři dnes již neexistující americké firmy Blackwater tehdy zabili 17 Iráčanů.
Protože dnes má Pavel Bobek narozeniny, bude první píseň samozřejmě z jeho repertoáru…

09:15
Podařené přistáníV kazašské stepi dnes ráno v 6:00 přistála ruská vesmírná loď Sojuz TMA-21/26S. Na oběžné dráze strávila 164 dní, během kterých byla spojena s mezinárodní kosmickou stanicí ISS. Na palubě Sojuzu dorazili zpět na rodnou planetu Rusové Alexandr Samokuťajev a Andrej Borisenko. Třetím astronautem byl Američan Ronald Garan.I přes chvilkovou ztrátu komunikace mezi plavidlem a řídícím centrem nakonec vše proběhlo v pořádku. Všichni tři členové posádky jsou podle lékařů v dobrém stavu a postupně si zvykají na zemskou přitažlivost.Příští let ke stanici ISS je plánován na 12. listopadu.Vzhledem k tomu, že si většinou gratuluji, když se mi podaří slézt v pořádku ze žebříku, americké astronauty a ruské kosmonauty velmi obdivuji. I proto, že se za těch 164 dní tam nahoře navzájem nesežrali. Obdivuhodný výkon. Za odměnu posílám jednu ze slíbených vykopávek…

09:55
Roubal neuspělPětinásobný vrah Ivan Roubal, který si odpykává doživotní trest ve Valdicích, neuspěl se svou žalobou proti vězeňské službě.Roubal požadoval 200.000 korun jako odškodné za údajné zhoršení jeho cukrovky, které měla vězeňská služba zapříčinit. Nedávala mu údajně dietní jídlo a zakázala mu cvičit. Také prý nesměl pracovat a vydělat si tak na doplatek pojišťovně VZP za nadstandardní punčochy. Díky tomu se odsouzenci výrazně zhoršily křečové žíly a hrozí mu amputace nohou.Uznávám, že je tahle zpráva na pomezí bulváru, ale představa chladnokrevného vraha, který se soudí kvůli samodržícím punčochám na křečové žíly, je prostě taková… taková… Zvláštní?

11:00
Dánsko odvolilo, zvítězila levice vedená ženouDánové úspěšně zvolili nový parlament a malé království tak čeká několik podstatných změn:

  • Po skoro deseti letech v opozici získali většinu (i když těsnou) sociální demokraté.
  • Za své vezmou připravované na „protipřistěhovalecké“ zákony, které navrhovala Lidová strana z končící Rasmussenovy liberálně-pravicové koalice.
  • Dánům se zvýší daně a i pracovní doba - šéfka sociálních demokratů hodlá prosadit její prodloužení o 12 minut každý den. Hodina navíc týdně prý pomůže rozhýbat ekonomiku, která je na tom nejhůř od konce II. světové války.
Rázná žena se po přepočítání výsledků nechala slyšet, žeDánsko potřebuje změnu, Dánsko se potřebuje pohnout kupředu a Dánsko potřebuje mé vedení."Končící premiér Lars Lokke Rasmussen kontroval prohlášením: „Dnes v noci předávám klíče od premiérské kanceláře Helle Thorning-Schmidt. Ale drahá Helle, dobře se o ně starej. Máš je totiž pouze půjčené".Zde není potřeba nic dodávat. Ženy jsou v politice prostě potřeba a ve vrcholné obzvlášť.Jeden song z Dánska k tomu.

12:15
Šumavské okénko: aktivisté chtějí sázet stromkyČást aktivistů, kteří před několika týdny blokovali kácení smrků v šumavské lokalitě Na Ztraceném, nabídlo správcům šumavského národního parku pomoc při výsadbě nových stromků.Podmínkou je, že se bude vysazovat tam, kde je to podle nich potřeba. Má jít zejména o nižší polohy parku, které by měly v budoucnu pokrývat smíšené lesy.Mluvčí parku Pavel Pechoušek nabídku vítá, ale aktivisté prý rozhodně nejsou jediní, kdo pomoc nabídl. S podobnou nabídkou přišla už obec Modrava nebo Klub českých turistů. Pechoušek také odmítl, aby aktivisté určovali, kde se budou nebo nebudou stromky sázet.Kdepak, válečná sekera mezi oběma tábory zdaleka není zakopána. Jedni chtějí pomoci, ale za vlastních podmínek. Druzí návrh vítají, ale také za vlastních podmínek a s trochou jízlivosti navrch. Pozitivní je, že se nepovede spor o to, co a kde kácet, ale co a kde sázet. Pro mě osobně je jediným pánem lesa hajný…

13:20
Jižní Korea chytila špionaJižní Korea zatkla uprchlíka z KLDR, kterého podezírá z přípravy vraždy významného aktivisty Park Sang-haka. Park, původem ze Severní Koreje, je vůdce skupiny Fighters for Free Korea, která pravidelně vypouští přes hranici balony s letáky kritizujícími tamní komunistický režim.Park byl 3. září požádán o schůzku s dnes zatčeným mužem, který chtěl údajně podpořit činnost skupiny. Národní zpravodajská služba však Parka varovala, že schůzka může být pouze záminkou pro jeho likvidaci.Zatčený, médiím zatím známý pouze jako „An", přišel na jih na konci 90. let a nyní je mu mezi 40 - 50 lety. Údajně sloužil u severokorejských speciálních sil. Při zatčení měl u sebe otrávenou jehlu.Minulý rok Jižní Korea uvěznila dva muže za pokus zavraždit Hwang Jang-yopa, zatím nejvyššího představitele ze severu, který kdy uprchl ze země.I když Severokorejci veškerá nařčení z pokusů likvidovat „zrádce" vehementně popírají, pravdou je, že disponují patrně nejpočetnějšími speciálními silami na světě a podle mnohých odhadů je skrytá infiltrace a záškodnická činnost na území jihu jedním ze základních pilířů severokorejské doktríny pro případ války. V minulosti už několik likvidací nepohodlných lidí úspěšně dokončili. Pro navození atmosféry si dáme jednu elektrifikačně-budovatelskou z KLDR.

14:13
Libyjské okénko: Italové se podělí s GazpromemZatímco rebelové (jsou to ještě vůbec rebelové, když ovládají většinu země?) svádějí tvrdý boj o jednu z posledních bašt starého režimu, kterou je město Baní Valíd, ropné společnosti se vrací zpět k těžbě.Italská společnost Eni dnes podepsala s ruským gigantem Gazprom dohodu, díky které budou Rusové kontrolovat polovinu italské části konsorcia pro rozvoj ropného pole Elephant v Libyi. Že Gazprom získá polovinu z 33% podílu Italů se dohodlo už 16. února, ale kvůli bojům se následně veškerá činnost kolem naleziště zastavila.Představitelé protirežimních sil už během konfliktu jasně naznačili, že státy NATO, které stály na jejich straně, budou mít při budoucích jednáních přednost.Energetici se dnes vůbec mají nějak k činu. V Soči kromě této dohody podepsali také dokumenty týkající se plynovodu South Stream, kterým má po dně Černého moře z Ruska proudit plyn do jižní a střední Evropy.Ropa prostě musí proudit ať se děje cokoliv. To, že první podpis týkající se ropného pole Elephant, patří Kaddáfímu, nehraje žádnou roli.

15:08
Na ztrátu dvou miliard dolarů upozornil sám viníkHonza Gregor včera psal o tom, že největší švýcarská banka UBS přišla kvůli jednomu ze svých zaměstnanců při obchodování o přibližně dvě miliardy dolarů.Dnes vyšlo najevo, že na ztrátu upozornil sám její původce. Jeho totožnost zatím nebyla potvrzena, ale pravděpodobně jde o šéfa londýnské pobočky UBS Kweku Adoboliho.Vedení banky nyní zkoumá, proč nedovolené transakce nebyly odhaleny pomocí vnitřních kontrolních mechanismů, jejichž hlavním cílem je zabránit právě takovým případům.Případ zkoumá jak britská policie, která Aboboliho zadržela v londýnském City, tak Úřad pro finanční služby (FSA). Podle některých analytiků díky této ztrátě UBS zcela zastaví investiční bankovnictví.Švýcarská banka? Jeden by čekal, že budou mít přehled i o desetnících, která má v kapse jejich noční vrátný. Co se asi honí hlavou člověku, který se každé ráno probouzí s tím, že se mu někam ztratilo 35 miliard. Nejspíš klasické „ono to nějak dopadne"…Money For Nothing

16:20
ÚOHS pokutuje Prahu za metropolitní síťÚřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil hlavnímu městu pokut ve výši 1,1 milionu korun kvůli chybám při výběru provozovatele metropolitní sítě.Magistrát musí kromě zaplacení pokuty zastavit plnění smlouvy s firmou T-Systems, kterou vybral bez řádné soutěže.Praha společnost T-Systems vybrala v jednacím řízení bez uveřejnění, přičemž neoslovila žádného jiného dodavatele. Ze zakázky v hodnotě zhruba 200 milionů korun byla zatím dodána přibližně čtvrtina, na zbytek musí být vyhlášeno řádné výběrové řízení.Podle ÚOHS nebyl důvod nevyhlásit otevřenou soutěž, protože T-Systems rozhodně nebyl jediným subjektem, který by byl schopen zakázku splnit. T-Systems se na svých stránkách reaguje prohlášením, že smlouva vznikla z nutnosti reagovat na změny potřeb města a byla ve své podstatě jakousi „evolucí" dlouhodobého projektu. Obecně se dá říci, že když se projekt a smlouva správně napíše, tak se dá tímto způsobem asi postupovat nekonečně dlouho. Vždy je totiž na co navazovat…

17:36
Konec vysílání aneb musíme zajet na chatu…No, nebudu dlouho chodit okolo horké kaše. Je pátek a zkrátka musím(e) jet, ať už na chatu nebo jen tak do přírody. Chataři pomalu začínají zazimovávat a tak je zdravíme ještě touto písničkou.Díky za pozornost a někdy příště nashledanou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].