Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 10. 5. 2013

Mužům s kytarou jen těžko odoláte • Autor: Matěj Stránský
Mužům s kytarou jen těžko odoláte • Autor: Matěj Stránský

08:00
Dobré ránoVenku prší a dnešní DJ se zkouší uvelebit v poloze ležícího střelce. Dostihla ho totiž jednodenní chřipka a sotva stojí na nohou. No, snad se to během dne nějak srovná…A protože by dnes slavil narozeniny Sid Vicious, pustíme se na začátek My Way od Sex Pistols. Odložte hrneček s kávou a tištěné vydání Respektu, které jistě u snídaně čtete, a dejte si pogovací rozcvičku. 

09:00
Placený YouTubeNejvětší videohostingový server světa YouTube začíná s experimentálním provozem placených kanálů. Googlem vlastněná společnost zatím zhruba padesáti kanálům umožní vybírat malé částky od návštěvníků. Ti za své peníze dostanou přístup k plný epizodám populárních seriálů a programů, které až dosud mohli sledovat pouze na klasické televizi. YouTube se na svém oficiálním blogu nechal slyšet, že jde pouze o začátek a počet placených kanálů se bude zvětšovat. Klasické televizní stanice tak mohou mít problém, protože YouTube měsíčně navštíví přes miliardu lidí. Místo uživateli vytvořených krátkých videí ale mohou v čím dál větší míře sledovat i filmy či hudební produkci, která na server umisťují jejich původní tvůrci.

09:18
Dobrá zpráva: hudebníci jsou přitažlivější než sportovciFrancouzští vědci prý odhalili, že hudebníci jsou víc sexy než sportovci. Píše to za pomoci webu UpNorthlive český server OnaDnes.cz. Vzhled hudebníka údajně zvyšuje muži šanci na rande až trojnásobně oproti sportovci. Mužům s kytarou dají dokonce ženy svoje telefonní číslo dvakrát častěji než mužům bez kytary! „Hra na hudební nástroj je znakem toho, že je muž inteligentní, je ochotný se neustále učit, má dovednosti a má nezávislý koníček," vysvětlil autor výzkumu profesor Nicolas Gueguen.Dnešní DJ Adam Šůra, který tímto střídá nemocného Honzu Vurbse, už ví, proč byl od malička puzen drnkat na kytaru. A taky ví, v čem dělal chybu: většinou drnkal – nikým neviděn a neslyšen – jen mezi čtyřmi stěnami svého pokojíku. To se dá ale pořád napravit. Tu kytáru jsem koupil kvůli tobě. 

10:18
Loď metalistůKdyž už jsme u té neodolatelné přitažlivosti muzikantů, podívejte se na videoreportáž německého serveru Spiegel Online z plavby výletní lodi plně obsazené milovníky metalu. Citujeme: „1800 fanoušků tvrdého rocku, 30 tisíc litrů piva, jeden týden hluku v Severním moři." Snad jenom kapitán a jeho důstojníci mezi metalisty nepatří.

11:21
Co ódeesák nedotáhl, komunista vylepšíVšichni jste jistě zaznamenali, že sněmovou prošel do druhého čtení ne zrovna chválený zákon o Národním parku Šumava. Přehled hlasování ukázal, že většina poslanců a poslankyň volila pozoruhodnou metodu – ruce pryč od toho! Buď se zdrželi, nebo nehlasovali vůbec. Do této skupiny spadá i zpravodajka zákona a komunistická poslankyně Kateřina Konečná. Ta ve sněmovně řekla, že zákon z dílny ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) je sice nedotažený, ale že mu mají poslanci a poslankyně dát šanci a ve výborech ho vylepšit.Také vás zajímá, jaké zlepšovací návrhy padnou? Dostane ještě více lyžařů přednost před zajícem? A není náhodou asociální a svobodně si bující příroda v rozporu se zájmy všeho pracujícího lidu? Postaví si úspěšný podnikatel Zdeněk Zbytek na Šumavě hotel? Nebo tankodrom? Harvestor blues.

12:09
Hudba k obědu: Gewitter und SturmBeethoven úměrně venkovnímu počasí.

13:01
Americké jeptišce pacifistce hrozí dvacet let vězeníTřiaosmdesátiletá sestra Megan Rice se provinila proti americkým zákonům. Se svými dvěma komplici (věk 56 a 61) před rokem pronikla do přísně střeženého skladiště uranu určenému k výrobě jaderných zbraní. Na budovy skladiště potom výtržníci nasprejovali (za tím účelem pořízenou lidskou krví) protiválečné nápisy z biblické Knihy Přísloví. Nakonec v klidu vyčkali příchodu stráží. Svého cíle dosáhli podle serveru Spiegel Online především díky tomu, že se svěřili do vedení „Bohu a Google Maps". Soud jejich čin ve středu kvalifikoval jako ohrožení národní bezpečnosti. Hrozí z to dvacet let vězení. Sestra Megan Rice prý ale lituje jediného: že s akcí sedmdesát let otálela.Věděl o tom biskup? Catholic School Girls Rule.

14:42
Google brýle vidí na tři míleTaky jste ještě donedávna stejně jako váš DJ nevěděli, co jsou to Google brýle? Teď máte šanci se to dozvědět. Kouzelné brýle, které vám umožní za chůze vyhledávat na internetu či diktovat maily, už testoval editor iHnedu Otakar Schön. Kolega Martin Uhlíř z Respektu zase pátrá po tom, jestli se z nové technologie stane cosi jako Segway – velmi chytré vozítko, které je však příliš drahé na to, aby se masově ujalo. Nebo jestli se brýle masově ujmou a z nás všech se stanou ještě větší roboti, než jsme nyní. Dočtete se v jednom z dalších čísel Respektu.DJ se přiznává, že každá další nová technologie v něm vzbuzuje pocit nevolnosti. Hlavně kvůli představě, že se to bude muset učit chápat a ovládat. Na druhou stranu – už několikrát se přistihl při tom, že když si někam založil klíče, tak si je chtěl vygooglovat. Zvládnou brýle i tohle? Philip Glass: Glassworks 

15:39
Letošní Trutnov věnovaný obětem násilného poválečného odsunuIndiáni z Trutnova se rozhodli letošní ročník hudebního Open Air Festivalu věnovat obětem poválečného odsunu. Informuje o tom server iDnes. V článku se to přímo nepíše, ale asi se jedná o reakci na řeči našeho vrávorajícího prezidenta o tom, že Čeští Němci mohou být rádi za odsun, protože jinak bychom je taky jako vlastizrádce mohli postřílet.Trutnovský festival si drží úroveň. John Mayall

16:57
Svět řeší, co s tištěnou pistolíPlastiková pistolka už není synonymem pro neškodnou hračku. Před několika dny totiž americký student práv Cody Wilson prokázal, že si lze pomocí 3D tiskárny vyrobit funkční plastikovou zbraň. Mladý muž prohlašující se za cosi jako „volnotržního anarchistu" pověsil návod k 3D tisku pistole na internet. Zaznamenal přes 100 tisíc stáhnutí. Americké úřady potom autora vyzvaly, aby návod odstranil z internetu. O plastikovou zbraň se podle BBC zajímá i Europol, evropská organizace pro potírání organizovaného zločinu.Tak se nám tady rozjíždí nějaká další soukromá válka pana Wilsona. Možná ale mladý muž není žádný volnotržní ani jiný anarchista, ale prostě si chce šplhnout u holek. To by potom měl vědět, že atraktivitu nezvyšují bouchačky, ale kytary. Zveřejnění návodu na 3D tisk kytary by mu navíc úřady nezakazovaly. Sem s ním! If I had a gun

17:45
Set končíDrahé a drazí, dnešní DJ se s vámi loučí. Internet dnes samozřejmě žil veselými příhodami prezidenta Zemana. DJ vás tím ovšem nechtěl zdržovat. Otázce, jak ovlivňuje výkon politiků popíjení alkoholu, se totiž věnuje obsáhlý materiál autorů Ondřeje Kundry a Petra Třešňáka, který najdete v pondělním Respektu. Krásný víkend a dobré čtení! Friday Im In Love

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].