Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 28. listopadu 2013

Přetahovaná o ostrovy • Autor: Profimedia.cz
Přetahovaná o ostrovy • Autor: Profimedia.cz

08:00
Dobré ránoVenku zataženo, teploměr na nule. Takový je stav u michelského Botiče. Webkamera na Sněžce ukazuje také jen mraky a zhruba dva stupně pod nulou, takže už je asi opravdu zima. Pro lepší vstávání si můžete před snídaní zatwistovat s bratry Wilburovými.Co se situace kolem sestavování nové vlády týče, předseda lidovců Pavel Bělobrádek se s odvoláním na stanovisko Aleše Gerlocha z PF UK nechal slyšet, že pokud by se Andrej Babiš stal vicepremiérem, nebylo by nutné řešit jeho lustrační osvědčení. KDU-ČSL by tím pádem dostála svému názoru, že se lustrační zákon nemá rušit nemá a Babiš by se mohl osobně podílet na vládě. 

09:25
V tiskárně cenin hořeloVčera večer hořelo ve státní tiskárně cenin. Podle hasičů kvůli technické závadě zachvátily plameny jeden z trezorů v budově tiskárny v pražské Růžové ulici. Předběžný odhad hovoří o škodě deset milionů korun. Deset milionů není zase tak moc, když se teď koruny tisknou jako o život…

10:05
Srí Lanka bude počítat mrtvéSrílanská vláda ustoupila tlaku mezinárodního společenství a bude se v příštích šesti měsících vážně zabývat tím, kolik obětí a škod si celkem vyžádal dlouholetý konflikt s tamilskými separatisty na severu země. Od vítězného tažení vládních sil v roce 2009, při kterém se podařilo tamilský odpor definitivně zlomit, čelí země nařčení z porušování válečného práva. Podle některých odhadů si měla závěrečná ofenziva armády vyžádat až 40 tisíc civilních obětí. Podezření z toho, že v zájmu konečného vítězství ve vleklém konfliktu přestaly vládní síly brát jakékoliv ohledy na civilní obyvatelstvo, Srí Lanka odmítá celé čtyři roky. V minulých dnech země hostila summit zemí sdružených v Commonwealthu, na kterém téma údajných válečných zločinů zcela zastínilo další program. Kvůli přístupu vlády k vyšetřování průběhu závěrečné ofenzivy proti Tamilům odmítla účast na jednáních Indie, Kanada a ostrov Mauricius. Prezident Mahinda Rajapaksa totiž stále vytrvale odmítá umožnit průběh nezávislého mezinárodního vyšetřování a trvá na tom, že země potřebuje více času na zhojení ran, které utrpěla v bezmála třicet let trvajícím konfliktu.

11:15
Tymošenková: „Vysvoboďte Ukrajinu!“Na Ukrajině to vře. Vláda pod vedením prezidenta Viktora Janukovyče pozastavila sbližování s Evropskou unií a minulý týden se rozhodla, že nepodepíše asociační dohodu, která by zemi směřovala „na západ“. Důvodem v pozadí tohoto rozhodnutí jsou samozřejmě jednoduché - tlak Kremlu, který nehodlá připustit, že by o Ukrajinu „přišel“. Část Ukrajinců kvůli rozhodnutí Janukovyče vyšla do ulic a snaží se jej zvrátit. Podpory se jim dnes dostalo i od bývalé premiérky Julie Tymošenkové, která z vězení poslala otevřený dopis státníkům z EU. V něm je vyzývá, aby asociační dohodu s Ukrajinou podepsali hned a bez jakýchkoliv podmínek, pokud Janukovyč své rozhodnutí nakonec změní. Dojít by k tomu mohlo na právě začínajícím summitu summit států Východního partnerství, ale reálné je,  že dojde k podpisu dohod jen s Gruzií a Moldavskem. "Pokud s námi dohodu podepíšete, pomůžete celému jednomu národu překročit civilizační propast vytvořenou pomýlenými ideologiemi a  agresivními říšemi," napsala Tymošenková.Včera večer jsem poslouchal relaci BBC o vývoji na Ukrajině. Nikdo z přítomných nijak nezastíral to, že jediným důvodem rozhodnutí Janukovyče je velmi otevřený a hrubý nátlak Ruska, které hodlá Ukrajinu odměnit (či potrestat) skrze dodávky plynu a vzájemný obchod. Jeden z byznysmenů se nechal slyšet, že odklon od Moskvy by byl bolestný, ale trvalo by to pouze omezenou dobu (a navíc by jím trpělo i Rusko, pokud začalo Ukrajinu ekonomicky trestat).Je to ale prý jediná cesta, jak zemi reformovat a zajistit jí budoucnost. Otevřený nátlak Kremlu prý navíc v posledních čtyřech měsících způsobil, že „západní kurz“ začali podporovat i ti, kteří byli dříve proti. Uvidíme, jestli nakonec dojde k druhé Oranžové revoluci. Zatím to tak nevypadá.

12:10
Křejčířovi čističiJihoafrická republika žije soudním procesem s Radovanem Krejčířem, který africký kontinent oblažuje svou přítomností od roku 2007. V pondělí má tamní soud rozhodnout o tom, jestli Krejčíře pustí z vazby na kauci, ale kromě toho se bude zabývat také rolí policistů v jeho byznysu. Podle posledních informací totiž měl Krejčíř využívat služeb policistů z jednotky „Jestřábů“, kteří měli původně bojovat právě proti lidem jeho ražení. Policisté Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane stanuli před soudem už včera, ale jednání o tom, jestli pro Krejčíře skutečně organizovali únosy a vraždy, bude pokračovat až v pondělí. Podle některých hlasů jsou tito dva policisté ale pouhými pěšáky a v celé kauze figuruje mnohem více mužů zákona.Krejčíř je zkrátka muž činu. Do Jihoafrické republiky přišel jako neznámý uprchlík a během pár let si zvládl ve velmi predátorském prostředí vybudovat slušnou reputaci. Člověk by čekal, že v tak nebezpečné zemi nepřežije český šíbr jeho ražení ani půl roku, ale opak je pravdou. Jeden by ho Jihoafričanům skoro přál - vydat nám ho nechtěli, tak ať si ho užijí s celou parádou.

13:30
Profesionál Bodie odešelBBC právě přinesla zprávu o úmrtí Lewise Collinse. Že vám to jméno nic neříká? A co takhle William Andrew Philip Bodie? Také nic? Tak zkuste k Bodiemu přidat ještě Doyle, Cowley a CI5. Už jsme doma, že…?Britský herec Lewis Collins, který je známý právě ztvárněním postavy Bodieho, zemřel ve věku 67 let po pětiletém boji s rakovinou. Než nastoupil na hereckou dráhu, živil se jako bubeník a kadeřník, ale role v seriálu Profesionálové z něj udělala ikonu televizní zábavy 70. let. Postava Bodieho, bývalého příslušníka SAS a žoldáka, který s uličnickým pohledem likviduje londýnské kriminálníky i tajné agenty, dodnes zůstává esencí toho, jak by měl správný klaďas v kriminálce vypadat. Collins, na rozdíl od svého kolegy Martina Shawa, stín Profesionálů nikdy nepřekročil a žádné další významnější role neztvárnil. Měl sice šanci stát se jedním z představitelů Jamese Bonda, ale podle jeho slov ho producent Cubby Broccoli považoval za příliš drsného…Bez mučení přiznávám, že Profesionálové jsou pro mě srdeční záležitost. Každý z necelé šedesátky natočených dílů by scénářem vydal na celovečerní film. Hudba je nezapomenutelná, stejně jako feeling ostrovního království let sedmdesátých. A pak ta auta - šestiválcový Ford Capri bude už navždy jeden z nejkrásnějších vehiklů, které se dostaly na plátno. Celá série se pravidelně reprízuje skoro po celém světě a i když od jejího natočení uplynulo přes třicet let, pořád neztratila nic ze svých kvalit.

14:35
Fico o extremismuSlovensko vylekal úspěch pravicového extremisty Mariana Kotleby v kandidatuře na župana Banskobystrického kraje a tamní politici si nyní lámou hlavu nad tím, jak něčemu podobnému zabránit v budoucnosti. Nejnověji se k možnému nárůstu extremismu na Slovensku vyjádřil premiér Robert Fico, který je na návštěvě v ČR. Podle něj by částečným řešením měla být práce s tzv. romskou otázkou. Reagoval tak na dotaz ČTK, které se ho ptala, jak v budoucnu zastavit nástup dalších Kotlebů k moci. Nejnovější iniciativou slovenských politiků je schválení návrhu zákona, podle něhož každá osoba, která přijímá sociální dávky, musí vykázat veřejně prospěšnou práci, jinak je vymazána z evidence. Podobný systém by se zamlouval i premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi, ale je prý nutné jej navrhnout tak, aby neodporoval nálezům Ústavního soudu. Ten již jednou zavedený systém, který se blížil slovenskému modelu, zrušil.No, snad těch Kotlebů nebude potřeba víc, aby si politici uvědomili, že řešení diskriminace, sociálního znevýhodnění a dalších problémů není téma na jeden zákon a jedno volební období…

15:30
Čínské vzdušné hrátkyNad Východočínským mořem probíhá od soboty soutěž o to, kdo bude mít poslední slovo a silnější nervy. Mezi soutěžícími je Čína, Taiwan, Jižní Korea a Japonsko. Hra byla zahájena poté, co Čína ohlásila vznik tzv. Identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ)nad územím, které si nárokuje jak ona, tak Japonsko a Taiwan. Zóna jednoduše označuje prostor, ve kterém musí veškerý letecký provoz dodržovat pravidla určená ohlašovatelem. Vytvoření takové zóny obecně nemá jasné postavení v mezinárodním právu, nemusí se krýt se vzdušným prostorem státu, který ji vyhlásil a ani s jeho územím.Součástí Čínou vyhlášené zóny jsou i ostrovy Senkaku (čínsky Diaoyu), které kontroluje Japonsko a které si nárokuje jak Čína, tak Taiwan. Každý letoun, který zónou prolétá, se má jasně identifikovat, ohlásil svůj letový plán a udržovat komunikaci. Pokud tak neučiní, může podle čínských úřadů dojít k použití „nouzových obranných opatření“.Japonsko, Jižní Korea i USA od soboty provedly průlety průzkumnými letouny skrze oblast a záměrně nesplnily nic z toho, co Čína vyžaduje. Představitelé všech tří států zároveň ostře protestují proti čínskému kroku s tím, že nehodlají připustit, aby si Peking z celé oblasti Jihočínského moře udělal vlastní vzdušný prostor.Číňané samozřejmě vědí, že pravidla jejich zóny nikdo dodržovat nebude. Mají v poslední době pouze zvýšenou potřebu ukazovat, že se svých teritoriálních nároků nehodlají ani náhodou vzdát a že fakt, že sporná území kontrolují jiné státy, nehraje až takovou roli.
 

16:25
Okamura to zkusí znovuHnutí Úsvit na příštím zasedání Sněmovny opět navrhne do funkce místopředsedy Tomia Okamuru. Uvádí to ČTK s odvoláním na předsedu poslaneckého klubu Úsvitu Radima Failu. Okamura neuspěl ve druhém kole první volby, ale získal více hlasů, než Miroslav Kalousek (TOP 09), který byl jeho protikandidátem. Ten už podruhé kandidovat nebude a TOP 09 místo něj vyšle do boje Petra Gazdíka. Kromě neúspěchu v první volbě Okamura musí řešit také fakt, že zatím neodevzdal majetkové přiznání Senátu, na což měl lhůtu 30 dnů od zisku poslaneckého mandátu. Alespoň bude ve Sněmovně veselo. Mimořádná linka Praha-Tomio…

17:00
Konec vysíláníA to je všechno přátelé. Dávejte pozor na ledovku a buďte na sebe milí. Když nesvítí slunce, je to potřeba ještě víc, než normálně. Zítra se můžete těšit na Honzu Vitvara…חנוכה שמחDobrá víla Kalandra na cestu…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].