Martina Sáblíková
Martina Sáblíková • Autor: ČTK


 

08:00Dobré ráno, jsme na síti

Dnešní vysílání začneme připomenutím důležitého výročí - 13. února 1992 se ČSFR oficiálně připojila k internetu. Pokusy se síťovým propojením výpočetní techniky u nás probíhaly už od roku 1989, ale šlo o řešení pracující s odlišnými protokoly, která se ukázala jako neperspektivní. V listopadu 1991 se ČVUT poprvé pokusně připojilo k uzlovému bodu v Linci a pak už to šlo poměrně rychle. Bylo jasné, že v počítačových sítích je budoucnost a proto bylo rozhodnuto zahájení výstavby potřebné infrastruktury. Otázkou bylo, jak se bude nová síť jmenovat. Chvíli to vypadalo, že tehdejší federace vykročí vstříc budoucnosti s FERNETem (Federal Educational and Research Network), ale nakonec zvítězila konzervativnější varianta FESNET (Federal Educational and Scientific Network). Projekt získal z veřejného rozpočtu 20 milionů korun a Výpočetní centrum ČVUT začalo budovat páteřní síť spojující jednotlivá města.

První písní potěším všechny milovníky saxofonu…

08:30Jak chytré jsou vrány?

O inteligenci vran se mluví už hodně let. V poměru ke své velikosti mají podobně velký mozek jako lidoopi. Dokáží si zapamatovat desítky slov a řešit velmi složité problémy za pomoci dříve získaných zkušenosti. I díky tomu dokáží vytěžit maximum ze života poblíž lidí a jako jeden z mála druhů se vyskytují prakticky pouze tam, kde je člověk. BBC nyní uvolnila krátké video ze svého nového seriálu o inteligenci zvířat, které ukazuje vránu přezdívanou "007" a její řešení složitého hlavolamu. Vránám jednou bude patřit svět…

09:05Pilíř, který nic nedpopírá

Podle ratingové agentury Moody's se plánované uzavření tzv. druhého pilíře důchodového systému nijak nepodepíše na veřejných financích. Nečasova vláda původně počítala s tím, že se v roce 2013 zapojí do systému půl milionu lidí, ale nakonec se počet ustálil zhruba na 84 tisících. Může za to špatný vývoj ekonomiky, pád vlády i předem deklarované rozhodnutí levice systém zrušit. Nová ministryně práce Michaela Marksová Tominová počítá s uzavřením systému v lednu 2016. Zprávu přinesla ČTK.

Nová ministryně prý sestaví expertní skupinu, která se bude zabývat přípravou důchodové reformy. Třeba se nějaké v příští pětiletce dobereme. A třeba nebude v té následující zrušena. Bude to jistě napínavé.

10:20Belgičané jednají o dětské eutanázii

Belgický parlament dnes pravděpodobně schválí zákon, který umožní rozšířit eutanazii i na děti. V takovém případě se Belgii stane prvním státem, který oficiálně rozšíří možnost dobrovolného odchodu ze života i na ty, kteří ještě nejsou plnoletí. Návrh zákon počítá se striktními podmínkami - vědomým a poučeným souhlasem pacienta, jeho rodičů a lékářů a neexistenci jakékoliv jiného způsobu, jak mu ulevit od bolesti. O návrhu stále probíhají ostré debaty. Odpůrci tvrdí, že může ohrozit děti, které nebudou schopné domyslet důsledek svého rozhodnutí. Naopak zastánci argumentují tím, že děti v terminálních stádiích neléčitelných chorob rychle dospějí a jsou schopny se vyjádřit jasněji, než mnozí zdraví dospělí. V Belgii je eutanazie legální od roku 2002 a ročně se pro ni rozhodne zhruba 1500 lidí.

10:24Exkluzivně: Prezident Karimov se rozhodl odložit návštěvu Česka

Uzbecký prezident Islam Karimov se rozhodl odložit návštěvu Česka. „Ano, je to tak,“ potvrdil Respektu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. 

Organizace Člověk v tísni před dvěma dny vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby pozvání prezidenta Uzbekistánu do Prahy zrušil. Podle ní se jedná o představitele represiivního režimu, který neváhá zneužívat své občany k otrocké práci. Zeman v otevřeném dopise uvedl, že Karimova pozval jeho předchůdce. Zástupcům humanitární organizace popřál „více informovanosti a méně pokrytectví“.

10:40Exkluzivně 2: Novým velvyslancem USA bude Obamův spolužák

Po třech letech v úřadu se chýlí ke konci mise amerického velvyslance v Česku Normana L. Eisena. Podle informací Respektu z diplomatických kruhů se jeho nástupcem stane spolužák současného prezidenta Obamy Andrew H. Schapiro.

11:20Olympijské okénko: Sáblíková nepojede patnáctistovku

Ze Soči přišla zpráva, že rychlobruslařka Martina Sáblíková nakonec vynechá start v nedělním závodě na 1500 metrů. Raději bude šetřit síly na delší závod na pět kilometrů, do kterého půjde jako favoritka. Její trenér Petr Novák řekl, že jde o kvalitu a ne kvantitu a že nechce riskovat zdraví své svěřenkyně před její královskou disciplínou.

Správně. Odpočívat se musí…

11:35Ivo Rittig byl zatčen

Policie ráno zatkla o obvinila podnikatele Ivo Rittiga, údajně v souvislosti s kontraktem na jízdenky pro pražský dopravní podnik. Informaci zveřejnil server iDnes.cz.

13:00Stropnický odvolal úředníky

Na pražském Žižkově je rozsáhlý objekt kasáren Jana Žižky, který byl postaven ještě za císaře pána. V držení ho má stát skrze ministerstvo obrany a nakládá s ním Agentura pro hospodaření s nepotřebným majetkem. Právě ta měla ve výběrovém řízení najít vhodné kupce. A také jej našla - společnost Griva Art za objekt nabídla zhruba 600 milionů korun. Jenže se ukázalo, že Castullus, další ze společností v soutěži, patří stejnému majiteli. Tím není nikdo jiný, než Ivana Tykačová, manželka miliardáře Pavla Tykače. Poté, co vyšla tato zajímavá okolnost na světlo, ministerstvo výběrové řízení zrušilo. A jeho šéf Martin Stropnický nyní odvolal šéfa agentury Josefa Lachmana a Milana Karáska, který řídil majetkovou sekci ministerstva. Prý od nich nedostal uspokojivé vysvětlení k nesrovnalostem, který soutěž provázely.

Ivana Tykačová přiznala, že skutečně stojí za dvěma ze tří společností, které o objekt usilovaly, ale že to nebylo proti pravidlům. Stát prý přišel o jedinečnou možnost zajistit budoucnost unikátnímu objektu.

Realitní byznys je pro Tykačovi nějaký zakletý. Řadu měsíců museli odrážet dotěrné dotazy týkající se stavby obřího betonového bunkru u Berounky, teď jim zase nevyšla snaha zachránit kus Žižkova.

14:00Čína cvičí, Austrálie pozoruje

Austrálie zveřejnila informace o neočekávaném námořním cvičení čínského loďstva, které proběhlo v závěru minulého týdne. Tři čínská válečná plavidla se při něm pohybovala v mezinárodních vodách poblíž australského pobřeží, přičemž byla pod dohledem australského letectva. Je to poprvé v historii, co Čína vyslala své jednotky do Indického oceánu skrze Sundský průliv, který odděluje Jávu a Sumatru. Podle Austrálie šlo o demonstrativní akt, který Čína dává najevo operační schopnosti svých sil a celkovou změnu postoje. Dlouhodobým cílem asijského obra je vybudování oceánského loďstva schopného působit dále od pevniny. Rostoucí čínské ambice ovšem znervózňují okolní státy Japonském počínaje a Indií konče. Australská vláda k neohlášeným manévrůmpoznamenala, že ji příliš neznepokojují, protože je sama také provádí. Jde prý o fakt, na který si všechny státy v oblasti budou muset zvyknout a přizpůsobit se mu.

Bylo jen otázkou času, než Čína tento krok učiní. Jde zatím sice spíše o náznaky, ale rychlost, s jakou Peking své ozbrojené složky transformuje, je velká.

15:00Nový ombudsman stále není

Poslanecký sněmovna v prvním kole nezvolila nového veřejného ochránce práv. V prvním kole tajné volby nezískala dost hlasů ani Anna Šabatová, ani Stanislav Křeček, který dosud působil jako zástupce předchozího ombudsmana. Druhé kolo by se mělo uskutečnit zítra odpoledne. Dnes hlasovalo 155 poslanců a pro zvolení tak bylo třeba získat alespoň 78 hlasů. Šabatová jich obdržela 61, Křeček 44. Pokud by ani v druhém kole jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční hlasů přítomných poslanců, musela by se ve lhůtě 60 dnů konat nová volba.

16:00Bitcoin čelí útoku

Kyberkriminálníci si vzali na mušku virtuální měnu Bitcoin, respektive servery, které umožňují jeho obchodování. Využívají při tom nedokonalosti systému, který umožňuje do záznamů o převodech měny zavádět falešná data. Všechny pohyby Bitcoinů na síti jsou veřejné a zálohují se v desetiminutových cyklech. A právě „okna“ mezi jednotlivými aktualizacemi umožňují za pomoci falešných transakcí mást celý systém. V podstatě jde o variantu jednoduchého hackerského útoku, kterým je zahlcení určitého serveru falešnými dotazy. Běžní uživatelé sice nepřicházejí o své virtuálním jmění, ale nemohou s ním nakládat. Bitstamp a Mt.Gox, dvě největší virtuální burzy Bitcoinů, musely kvůli těmto útokům pozastavit uživatelům možnost „vybírat“ z účtů. 

Bitcoin je měna virtuální, ale stejně je zatím nejbezpečnější mít ji uloženou v matraci. Respektive na USB disku odpojeném od sítě a ten mít schovaný v matraci…

16:15Exkluzivně 3: Další obvinění v případě Rittig

Podle informací Respektu byli v případu předražených jízdenek pražského dopravního podniku obvinění vedle lobbisty Iva Rittiga a jeho právníka Davida Michala ještě podnikatel Jan Janků a další právník Peter Kmeť.

17:00Konec

A to je všechno, vážení čtenáři. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek týdne. Uvidíme se v únoru…

Public Enemy - Harder Than You Think

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte