Ivo Ištvan na tiskové konferenci, Praha, červen, 2013
Ivo Ištvan • Autor: Matěj Stránský

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ohradil proti „neodůvodněným“ politickým útokům na žalobce. V narážce na čerstvé výroky prezidenta Miloše Zemana upozornil, že slovní výpady „bez ověřených argumentů“ podlamují důvěru veřejnosti a že je vnímá jako útok na právní stát.

Šéf žalobců vydal prohlášení v sobotu na webu svého úřadu - dva dny poté, co Miloš Zeman zopakoval svoje pochyby o práci olomouckého žalobce Ivo Ištvana dozorujícího nedávný policejní zásah na antimonopolním úřadu kvůli mýtnému tendru.

Reklama
Reklama

„Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ohrazuje proti opakujícím se pokusům některých politiků útočit bezdůvodně a bez ověřených argumentů na soustavu státního zastupitelství ve snaze podlomit tímto důvěru veřejnosti v tuto instituci,“ stojí v úvodu prohlášení vydaného mluvčím Nejvyššího státního zastupitelství Petrem Malým. „Státní zastupitelství je v dobré kondici. Neodůvodněný útok na státní zastupitelství je v důsledku útokem na právní stát,“ uvedl dále Malý s tím, že nejvyšší žalobce je v případě zájmu ochoten politikům připraven objasnit.

Miloš Zeman ve čtvrtek v pravidelném rozhovoru na televizi Barrandov zopakoval to, co minulý víkend v MF DNES – tedy že Ištvánovi už nevěří a že má o kauze kolem mýtného pochyby, podobně jako se mu zpětně nezdá nejznámější Ištvanův případ, zásah na úřady vlády v roce 2013 vedoucí k pádu Nečasovy vlády.

„Obávám se, že pan Ištvan se chce nějakým způsobem rehabilitovat za předchozí selhání, ale mám dojem, že to spíše bude druhé selhání - a v takovém případě už by bylo na místě, aby byl ze své funkce odvolán,“ prohlásil Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem.

Ištvana se v pátek zastala také Unie státních zástupců. Prezident podle nich nemluví pravdu. „Pokud jde o zásah na úřadu vlády v roce 2013, tvrzení Miloše Zemana o tom, že jediným výsledkem jsou nezdaněné kabelky, je prokazatelně nepravdivé. V březnu letošního roku byli Jana Nagyová (dnes Nečasová) a bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství pravomocně odsouzeni za zneužití tajné služby ke sledování soukromých osob,“ stojí v pátečním prohlášení výkonného výboru unie.

Podobně mluvil Ištvan v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. „Pravomocný rozsudek znamená, že všechno to, co o té věci bylo ze strany policie či státního zastupitelství řečeno, bylo pravda. Že od samého začátku bylo důvodné podezření ze závažného trestného činu, a přestože toto podezření mnozí zpochybňovali anebo alespoň zlehčovali, tak bylo nyní pravomocně prokázáno,“ uvedl olomoucký žalobce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 750

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte