Do Německa byl vydán muž podezřelý z únosu vietnamského politika
 
Trinh Xuan Thanh
Autor: youtube

Stopy únosu vietnamského politika Trinha Xuana Thanha, k němuž došlo za dramatických okolností v polovině prázdnin v Berlíně, vedou do Česka. Jak ve středu informovala agentura ČTK, Německo požádalo zdejší policii o zatčení muže vietnamské národnosti, který byl do akce zapleten a před tím pobýval na českém území.

Respekt nyní získal žádost pražského státního zastupitelství, s níž souhlasil soud. A na jejímž základě byl muž – označený H. L. N. - vydán právě do Německa. Zadržen byl na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného Generálním státním zastupitelstvím při Spolkovém soudním dvoře.

Reklama
Reklama

„Je žádáno předání jmenovaného k trestnímu stíhání pro trestný čin napomáhání a navádění k aktivitám jako agenta výzvědné služby a napomáhání a navádění k únosu a omezování osobní svobody ve zvlášť závažném případě,“ stojí v dokumentu.

Toho se měl H. L. N. účastnit společně s dalšími dosud neustanovenými osobami v rozmezí 20. července až 23. července v Praze a v Berlíně: „Zapojil se do výzvědné činnosti výzvědné služby cizí mocnosti proti SRN, která byla zaměřena na komunikaci nebo předávání faktů, předmětů nebo informací, přičemž tyto skutky spadají do rámce aktivit agenta výzvědné služby.“

Muž podle žádosti omezil na osobní svobodě Thanha – a to na dobu delší jednoho týdne. „Přičemž je podezřelý, že se podílel na přípravě nebo provedení násilného únosu na příkaz vládních agentů Vietnamu,“ píše se v žádosti.

Němečtí vyšetřovatelé šestačtyřicetiletého Longa N. H., který má trvalý pobyt na území České republiky, viní z toho, že si v Praze pronajal dodávku značky Volkswagen, s níž první den pronájmu dorazil do Berlína. Tam byl o tři dny později podle všeho vietnamskými agenty unesen podnikatel a někdejší vietnamský poslanec Trinh Xuan Thanh. K únosu byla přitom použita právě v Praze pronajatá dodávka, do níž byl Thanh za bílého dne natlačen. Později se Thanh objevil ve Vietnamu, kde se podle Hanoje dobrovolně vydal místním úřadům.

Únos  Thanha - politika a bývalého šéfa státní ropné společnosti - v centru Berlína způsobil vážnou diplomatickou roztržku mezi Německem a Vietnamem. Německá diplomacie incident označila za bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva a vyhostila kvůli němu vietnamského zpravodajce působícího na velvyslanectví v Berlíně. Německá vláda již dříve oficiálně uvedla, že akci zřejmě provedly vietnamské tajné služby a rozjela rozsáhlé vyšetřování.

Thanh utekl do Německa poté, co začal být doma vyšetřován kvůli korupci. Případ je dodnes nejasný. Podle Thanha šlo o politicky motivované stíhání, vláda Vietnamské socialistické republiky naopak kauzu prohlašuje za důkaz nebojácnosti tamních úřadů odhalovat korupci i ve vysokých mocenských kruzích.

Zatčení H. L. N. nemusí být jedinou stopou, která vede do Česka. Do akce bylo zřejmě zapojeno více lidí, kteří zde pobývali.

Podrobnosti k případu najdete v chystaném Respektu 35/2017, který vyjde v pondělí 28. srpna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte