0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext15. 6. 20236 minut

Proč selhal „nejlepší ruský vojevůdce“

Valerij Gerasimov nejprve uspěl s konceptem hybridní války, ale nezvládl invazi na Ukrajinu

Valerij Gerasimov • Autor: REUTERS

Prvního náměstka ruského ministra obrany, náčelníka generálního štábu a od ledna 2023 i velitele ruských invazivních vojsk na Ukrajině Valerije Gerasimova dlouho předcházela dobrá pověst. V západních médiích byl líčen jako profesionál a nebyly noviny, které by nerozebíraly tzv. Gerasimovu doktrínu - nový koncept boje, který popsal ve svém článku z roku 2013 pro ruský Vojensko-průmyslový kurýr. V jeho centru byla hybridní válka jako permanentní boj s nepřítelem nejen konvenčními zbraněmi, ale i dezinformacemi, vlivovými operacemi a špionáží.

Jak Gerasimova doktrína funguje v praxi, se mohla přesvědčit Ukrajina, která byla Rusy před prvním napadením v roce 2014 cíleně líčena jako nefunkční a zkorumpovaný stát, neschopný si sám vládnout. Když se pak ruská vojska objevila na Krymu, aby Ukrajinu „zachránila“, Kreml tvrdil, že tam jeho vojáci vlastně nejsou, a když ano, tak na dovolené.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

To, co zprvu vypadlo jako jasný Gerasimovův úspěch, ale začalo časem dostávat trhliny. Moskvě se sice podařilo obsadit Krym a později i některé části Donbasu, ale tamní společnost si jasně zvolila západní, evropské a svobodné směřování. Hybridní snažení Ruska zkrachovalo.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc