Jaderná konference
Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK

Sněmovna bude v pátek na mimořádné schůzi projednávat ve třetím čtení zákon o podpoře nízkouhlíkové energetiky. Nikdo nepochybuje, že za vznosným názvem se skrývá vládní plán státního financování stavby jaderného bloku v Dukovanech. Zákon neřeší ani emise, ani rozumný energetický výhled, ani obnovitelné zdroje, jen financování stavby jaderného bloku známého pod zkratkou EDU 2.

Bez schváleného financování nemůže ČEZ – kterému stát stavbu Dukovan bude platit  z peněz spotřebitelů elektřiny a daňových poplatníků – vypsat soutěž, kdo jaderný blok postaví. Tedy může ji vypsat, ale žádný rozumný investor se nepřihlásí do soutěže o něco, co nemá zajištěné financování. Dalo by se říct, že vláda, ministerstvo průmyslu a obchodu i ČEZ by měly počkat na rozhodnutí zákonodárců. Až budou mít způsob financování v kapse, ať si tendr – sice nesmyslný a neřešící českou energetickou budoucnost – vyhlásí.

Reklama
Reklama

Jenže vůbec není jasné, kdy parlament financování schválí. Vláda má na prosazení ve sněmovně dost hlasů, ale nemá už dost času. Za prvé – páteční jednání bude zcela jistě zase zdržovat opozice, která nesouhlasí se způsobem, jak je soutěž navržena. Je hodně pravděpodobné, že se nic neschválí. A i kdyby ano, Senátem zcela jistě zákon neprojde, a pak ho bude muset zase přehlasovat sněmovna. ANO, sociální demokraté, SPD a komunisté jsou pro, takže by to vyšlo.

Čtěte také: proč se Dukovany nevyplatí

Pokud by se to ovšem stihlo v tomhle volebním období. Což není jisté. A když ne,  půjde dukovanský sen prezidenta Miloše Zemana do háje. Prezident je hlavním motorem stavby jaderného zdroje elektřiny a od začátku hájí a prosazuje jako nejlepšího možného dodavatele stavby ruský Rosatom, který je zcela pod kontrolou prezidenta Vladimíra Putina. Pád prezidentského snu se nelíbí premiéru Andreji Babišovi - ne že by mu šlo o Dukovany, jde mu o budoucí prezidentovu podporu.

Podle informací Respektu je ministerstvo průmyslu připraveno – s vědomím premiéra Babiše - schválit ČEZu vyhlášení tendru bez odhlasovaného financování i bez souhlasu vlády a Bezpečnostní rady státu. Opět: takový tendr není pro seriózní zájemce přijatelný. Ale je zajímavý pro Moskvu, kterou přes jasné doporučení českých bezpečnostních institucí odmítla vláda ze soutěže vyřadit. Prezident Putin a jeho lidé se budou moci spoléhat, že tak pokoutně vypsaná soutěž jim půjde se vším všudy na ruku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte