Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Financování Dukovan: Babišova a Havlíčkova finta, nebo chaos?

Vládní kroky kolem dostavby nemají hlavu ani patu. Nebo naopak mají

Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK
Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK

Sněmovna bude v pátek na mimořádné schůzi projednávat ve třetím čtení zákon o podpoře nízkouhlíkové energetiky. Nikdo nepochybuje, že za vznosným názvem se skrývá vládní plán státního financování stavby jaderného bloku v Dukovanech. Zákon neřeší ani emise, ani rozumný energetický výhled, ani obnovitelné zdroje, jen financování stavby jaderného bloku známého pod zkratkou EDU 2.

Bez schváleného financování nemůže ČEZ – kterému stát stavbu Dukovan bude platit  z peněz spotřebitelů elektřiny a daňových poplatníků – vypsat soutěž, kdo jaderný blok postaví. Tedy může ji vypsat, ale žádný rozumný investor se nepřihlásí do soutěže o něco, co nemá zajištěné financování. Dalo by se říct, že vláda, ministerstvo průmyslu a obchodu i ČEZ by měly počkat na rozhodnutí zákonodárců. Až budou mít způsob financování v kapse, ať si tendr – sice nesmyslný a neřešící českou energetickou budoucnost – vyhlásí.

Jenže vůbec není jasné, kdy parlament financování schválí. Vláda má na prosazení ve sněmovně dost hlasů, ale nemá už dost času. Za prvé – páteční jednání bude zcela jistě zase zdržovat opozice, která nesouhlasí se způsobem, jak je soutěž navržena. Je hodně pravděpodobné, že se nic neschválí. A i kdyby ano, Senátem zcela jistě zákon neprojde, a pak ho bude muset zase přehlasovat sněmovna. ANO, sociální demokraté, SPD a komunisté jsou pro, takže by to vyšlo.

Pokud by se to ovšem stihlo v tomhle volebním období. Což není jisté. A když ne,  půjde dukovanský sen prezidenta Miloše Zemana do háje. Prezident je hlavním motorem stavby jaderného zdroje elektřiny a od začátku hájí a prosazuje jako nejlepšího možného dodavatele stavby ruský Rosatom, který je zcela pod kontrolou prezidenta Vladimíra Putina. Pád prezidentského snu se nelíbí premiéru Andreji Babišovi - ne že by mu šlo o Dukovany, jde mu o budoucí prezidentovu podporu.

Podle informací Respektu je ministerstvo průmyslu připraveno – s vědomím premiéra Babiše - schválit ČEZu vyhlášení tendru bez odhlasovaného financování i bez souhlasu vlády a Bezpečnostní rady státu. Opět: takový tendr není pro seriózní zájemce přijatelný. Ale je zajímavý pro Moskvu, kterou přes jasné doporučení českých bezpečnostních institucí odmítla vláda ze soutěže vyřadit. Prezident Putin a jeho lidé se budou moci spoléhat, že tak pokoutně vypsaná soutěž jim půjde se vším všudy na ruku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].