0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře10. 10. 20232 minuty

Empatie ministra Lipavského

Zatímco Andrej Babiš se populisticky přiživuje na tragédii v Izraeli, šéf české diplomacie koná

Mezi přáteli se cení, když se v těžké chvíli podpoří nejen slovně, ale jsou si nablízku. Osobní přítomnost, empatii, pochopení a objetí nic nenahradí. Dodávají energii, s níž lze lépe překonat i ty největší hrůzy. Právě tak se nyní zachoval ministr zahraničí Jan Lipavský, který se vládním speciálem vydal do těžce zkoušeného Izraele.

Do teroristy napadené země přiletěl jako první vysoce postavený západní politik. Kromě schůzky se svým protějškem Elim Cohenem mluvil v Jeruzalémě i s prezidentem Jicchakem Herzogem, setkal se také s vnučkou jedné z žen unesených Hamásem. Jak politikům, tak běžným lidem vyjádřil útěchu a řekl, že útoky na Izraelce jsou útokem na nás všechny.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Česko je dlouhodobým spojencem Izraele, když jeho zakladatelé bojovali na konci čtyřicátých let o nezávislost, dodávalo jim Československo vojenskou pomoc. Lipavský dal jasně najevo kontinuitu s touto politikou, ale hlavně projevil lidskost. Něco podobného se loni podařilo premiéru Petru Fialovi, když se po začátku ruské agrese vůči Ukrajině vypravil do ostřelovaného Kyjeva, rovněž jako jeden z prvních západních politiků.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc